Robert Kiyosaki varuje: Čínsky akciový trh na pokraji ohrozenia

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Robert Kiyosaki, renomovaný investor a slávny autor mimoriadne úspešného diela o osobných financiách “Bohatý otec, chudobný otec”, dlhodobo zastáva opatrný postoj k ekonomike USA aj globálnemu finančnému systému, aj keď v pozadí je optimistický. Jeho kritici neustále zdôrazňovali, že v týchto otázkach je medveďom, ale vždy sa mu podarilo vniesť do nich nádejný pohľad.

Vo štvrtok 21. marca si Kiyosaki vybral platformu sociálnych médií X, aby vyjadril svoj názor na pokusy čínskej vlády, ktoré sa začali začiatkom roka 2024, o nastolenie stability na kolísavom akciovom trhu. Tieto opatrenia označil za chybné a zaváňajúce zúfalstvom.

Pri hlbšom skúmaní Kiyosaki tvrdil, že problémy, ktoré sužujú čínsku ekonomiku, presahujú pokles akciového trhu, ktorý od roku 2021 viedol k závratnej strate približne 7 biliónov USD. Za podstatu problému označil výrazný pokles globálneho spotrebiteľského dopytu.

Robert Kiyosaki sa podelil o kľúčové investičné postrehy

Napriek svojej kritickej analýze Kiyosaki neodporúča v tejto chvíli nakupovať akcie a dlhopisy. Namiesto toho obhajuje investovanie do komodít, ako je zlato a striebro, spolu s poprednou kryptomenou Bitcoin (BTC). Jeho býčí postoj k týmto aktívam je už niekoľko rokov neochvejný, pričom Kiyosaki sa neustále delí o postrehy, prečo predstavujú najrozumnejšiu investičnú voľbu. Najmä od marca 2024 vyzdvihol striebro ako obzvlášť presvedčivú investičnú príležitosť.

Kiyosaki často hovorí o tom, čo predpovedá ako “najväčší krach v histórii”, ale jeho celkové posolstvo je preniknuté optimizmom. Verí, že hospodárske poklesy predstavujú pre šikovných obchodníkov jedinečné príležitosti na získanie cenných aktív za výrazne znížené ceny.

Jeho predpovede sa začali potvrdzovať; napríklad zlato vykazuje solídnu výkonnosť, neustále stúpa a 20. marca po prvý raz prekročilo hranicu 2 200 USD. Bitcoin navyše dosiahol nové historické maximum, keď sa začiatkom marca priblížil k hranici 73 000 USD.

Hoci Kiyosaki vyjadril silnú kritiku čínskej stratégie na posilnenie akciového trhu, táto iniciatíva vykazuje známky účinnosti. Po búrlivom januári, keď sa z ocenenia jej akciového trhu vymazal približne 1 bilión USD, došlo v nasledujúcich mesiacoch k pozoruhodnému obratu. Konkrétne, jeden z kľúčových benchmarkov pre pevninské akcie, index CSI 1 000, zažil 6. februára svoj doteraz najúspešnejší deň, hoci sa ešte musí úplne zotaviť zo svojich strát v roku 2024.

Podobne aj ďalšie významné indexy, ako napríklad CSI 300 a HSI, zaznamenali pozitívnu reakciu na zásah vlády, pričom ich ročný zisk od začiatku roka dosiahol 5,75 %, resp. 0,44 %.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov