Predseda Fedu Powell vydal “kritické” varovanie, ktoré vyvolalo náhlu cenu Bitcoinu 60 000 USD a kryptografický krach

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Hodnota Bitcoinu prudko klesla, pričom sa prepadla o 3,1 % a priblížila sa k hranici 60 000 USD, po tom, čo kľúčový miliardár zmenil názor na túto kryptomenu. Za posledný mesiac bitcoin klesol o takmer 15 % v súvislosti s obavami z blížiacej sa “skutočnej korekcie”.

Tento pokles ovplyvnili výroky jedného z hlavných zástancov bitcoinu, ktorý naznačil, že bitcoin by mohol časom nahradiť americký dolár. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell medzitým upozornil na “kritické obdobie” pre Fed, pričom uviedol neudržateľnú úroveň deficitu.

Na konferencii Európskej centrálnej banky v Portugalsku Powell poznamenal: “Úroveň dlhu, ktorú máme, je úplne udržateľná, ale cesta, na ktorej sme, je neudržateľná.” Kritizoval fiškálnu politiku Bidenovej administratívy, pričom zdôraznil riziká udržiavania vysokého deficitu počas plnej zamestnanosti, a varoval, že takáto úroveň je v časoch prosperity ekonomiky neudržateľná.

V máji ministerka financií Janet Yellenová vyjadrila znepokojenie nad rastúcim dlhom USA vo výške 34 biliónov USD, ktorý by podľa niektorých mohol v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov zvýšiť cenu Bitcoinu na 1 milión USD.

Obchodníci s Bitcoinom, kryptomenami a akciami pozorne sledovali Federálny rezervný systém, či sa neobjavia náznaky potenciálneho zníženia úrokových sadzieb. Analytici nedávno upravili svoje očakávania zo siedmich znížení v roku 2024 na jedno alebo dve.

Powell vyjadril svoje obavy o vyváženosť menovej politiky počas tohto rozhodujúceho obdobia, keď uviedol: “Správne nastavenie rovnováhy menovej politiky počas tohto kritického obdobia, to je naozaj to, nad čím premýšľam v ranných hodinách.” Toto rozhodnutie nadväzuje na rozhodnutie Fedu z minulého mesiaca ponechať úrokové sadzby nezmenené a signalizovať len jedno zníženie v roku 2024, pričom ďalšie sa očakáva v roku 2025. Fed čelí tlaku na znižovanie sadzieb po agresívnom zvyšovaní sadzieb po prijatí stimulačných opatrení, ktoré podporili infláciu.

Russ Mould, investičný riaditeľ spoločnosti AJ Bell, k tomu uviedol: “Powell povedal, že USA sa vrátili na ‘dezinflačnú cestu', ale dodal, že predtým, ako Fed zváži zníženie sadzieb, je potrebných viac údajov.” Mould poznamenal, že hoci Powellove poznámky môžu trhu znieť opakovane, jeho zmienka o dezinflácii naznačuje silnejšie argumenty pre možné skoré zníženie sadzieb.

Pozornosť sa teraz sústreďuje na nadchádzajúce zverejnenie zápisnice z júnového zasadnutia Fed-u a piatkovú správu o zamestnanosti, ktorá by mohla upevniť očakávania septembrového zníženia úrokových sadzieb, ak naznačí spomalenie náboru zamestnancov.

Michael Brown, senior výskumný stratég spoločnosti Pepperstone, uviedol: “Miernejšia ako očakávaná správa o zamestnanosti v piatok, ak by sa naplnila, by pravdepodobne ešte viac upevnila argumenty pre uvedené zníženie, ktorému trhy pripisujú približne 70 % šancu – možno trochu podhodnotenú.”

BTC-pricegraphic-USD

Pretrvávajúce prostredie vyšších úrokových sadzieb viedlo analytikov spoločnosti BlackRock, najväčšieho svetového správcu aktív, k vydaniu varovania o jeho vplyve na trhy s bitcoinom a kryptomenami. Predpokladajú, že centrálne banky budú udržiavať vyššie sadzby ako pred pandémiou, aby bojovali proti pretrvávajúcim inflačným tlakom. Prichádza to v čase, keď spoločnosť BlackRock, ktorá tento rok spôsobila prudký nárast ceny bitcoinu prostredníctvom iniciatívy spotového bitcoinového ETF na Wall Street, oznámila “bezprecedentný” scenár, ktorý by mohol ovplyvniť cenu bitcoinu a širší trh s kryptomenami.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov