Predpoveď JPMorgan o prepade Bitcoinu na 42 tisíc dolárov po znížení na polovicu

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Blížiaca sa udalosť polovičnej hodnoty Bitcoinu, ktorá je naplánovaná na apríl, je pripravená katalyzovať výrazný pokles hodnoty Bitcoinu, ako to načrtli analytici JPMorgan.

Vo svojej komplexnej správe zverejnenej v stredu sa analytici na čele s Nikolaosom Panigirtzoglouom venujú dôsledkom tejto udalosti polovičného prepadu. Táto udalosť účinne zníži odmeny baníkov Bitcoinu zo súčasných 6,25 BTC za blok na iba 3,125 BTC. Toto zníženie sa podľa analytikov odrazí v ťažobnom ekosystéme, zníži ziskovosť ťažiarov a zvýši výrobné náklady Bitcoinu.

Bitcoin-halving

“Výrobné náklady na Bitcoin empiricky pôsobili ako spodná hranica cien Bitcoinu,” uviedli analytici. “Stredný bod nášho odhadovaného rozsahu výrobných nákladov sa v súčasnosti nachádza na úrovni 26 500 USD, ktorá by sa po udalosti polovičného zníženia mechanicky zdvojnásobila na 53 000 USD.”

Analytici však nie sú slepí voči potenciálnym protivetrom. Špekulujú o pravdepodobnom 20 % poklese hashrate bitcoinovej siete po halvingu, čo pripisujú najmä očakávanému odchodu menej efektívnych ťažobných zariadení v dôsledku zníženej ziskovosti. Tento predpokladaný pokles spolu s predpokladanými priemernými nákladmi na elektrickú energiu vo výške 0,05 USD/kWh by mohol znížiť odhadovaný rozsah výrobných nákladov na skromnejších 42 000 USD, spresnili analytici.

“Tento odhad 42 000 USD je zároveň úrovňou, ku ktorej predpokladáme, že sa ceny bitcoinu posunú, keď po apríli opadne eufória vyvolaná bitcoinom,” uviedli analytici.

V súčasnosti sa cena bitcoinu pohybuje v okolí 62 730 USD.

Koncentrácia v sektore ťažby bitcoinov

Pri pohľade za polovicu analytici predpovedajú prostredie, v ktorom majú ťažobne Bitcoinu s podpriemernými výdavkami na elektrickú energiu a technologicky špičkovým vybavením väčšiu šancu prežiť búrku. Naopak, tí, ktorí sú zaťažení vysokými výrobnými nákladmi, sa môžu ocitnúť na neistej pôde.

Analytici sa preto domnievajú, že v sektore ťažby bitcoinov sa črtá konsolidácia, pričom verejne kótovaní ťažobní podnikatelia sú pripravení získať väčší podiel na trhu zefektívnením nákladov s cieľom zabezpečiť ziskovosť.

“Mohlo by dôjsť aj k určitej horizontálnej integrácii prostredníctvom fúzií a akvizícií medzi ťažiarmi bitcoinov v rôznych regiónoch s cieľom využiť synergie v ich podnikaní,” uzavreli analytici.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov