Predaj NFT klesol v 2. štvrťroku o 44 %, keďže memecoiny pútajú pozornosť trhu

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Napriek rozsiahlemu poklesu trhu zaznamenali memecoiny s tematikou PolitiFi a zvierat v druhom štvrťroku veľké zisky. K tomuto nárastu došlo aj napriek tomu, že predaj nefungujúcich tokenov (NFT) zaznamenal prudký pokles.

Podľa Henrika Anderssona, investičného riaditeľa spoločnosti Apollo Crypto, tento prílev spolu so všeobecným poklesom krypto trhu prispel k 44 % poklesu predaja NFT v druhom štvrťroku. Z údajov spoločnosti CryptoSlam vyplýva, že predaj NFT prudko klesol zo 4,14 miliardy USD v 1. štvrťroku na 2,32 miliardy USD v 2. štvrťroku.

Henrik Andersson komentuje pokles predaja NFT v 2. štvrťroku.

Výzvy na trhu

“Druhý štvrťrok bol náročný, Bitcoin klesol o 15 % a mnohé altcoiny si viedli ešte horšie,” povedal Andersson pre Cointelegraph. Poznamenal tiež, že memecoiny pravdepodobne zachytávajú časť pozornosti trhu, ktorá by inak mohla smerovať k NFT.

Zatiaľ čo predaj NFT sa spomalil, memecoinom sa naďalej darí, pričom len za posledných 24 hodín sa podľa CoinGecko zobchodovalo 3,4 miliardy USD. Tento trend podporil nárast memecoinov PolitiFi spojených s prezidentskými voľbami v USA a nové tokeny celebrít na Ethereu a Solane. Významné memecoiny ako MAGA (TRUMP) a Pepe zaznamenali v druhom štvrťroku nárast cien.

Vývoj v oblasti ordinálov založených na Bitcoine by tiež mohol v nasledujúcich mesiacoch presunúť pozornosť od tradičných NFT, poznamenal Andersson. Aktivita na Ordinaloch a Runách však v poslednom čase klesla, pričom transakcie na Runách klesli o 88 % oproti ich vrcholu v júni.

Inskripcie Ordinals a Runes za posledný týždeň prispeli na poplatkoch za ťažbu menej ako 2 Bitcoiny (BTC) denne.

Nádej na oživenie NFT

V poslednom štvrťroku 2023 NFT predsa len zaznamenali menšie oživenie, pričom ich predaj presiahol 3 miliardy USD. USD, čo predstavuje najvyšší predaj v decembri 2023 od začiatku poklesu NFT leta v júni 2022.

Hlavné kolekcie NFT ako CryptoPunks a Bored Ape Yacht Club si podľa údajov CoinGecko stále držia značné trhové kapitalizácie vo výške 994,9 milióna USD, resp. 345,9 milióna USD.

Obnovenie predaja NFT koncom roka 2023

Najväčšie projekty Ordinals, NodeMonkes a Bitcoin Puppets, majú trhové kapitalizácie 121,1 milióna USD a 94,2 milióna USD.

Napriek nedávnym problémom existuje nádej, že NFT by mohli v druhej polovici roka 2024 zaznamenať oživenie.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov