Pád hlavného vodcu spoločnosti Bitcoin Fog

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Roman Sterlingov, iniciátor významnej platformy na miešanie kryptomien Bitcoin Fog, čelil rozsudku okresného súdu v Spojených štátoch za pranie špinavých peňazí. Rozsudok, ktorý bol vynesený v utorok, uznal 35-ročného Sterlingova za vinného vo viacerých bodoch obžaloby. Tieto obvinenia zahŕňali pranie špinavých peňazí, sprisahanie s cieľom spáchať pranie špinavých peňazí, prevádzkovanie nelicencovaného podniku na prevod peňazí a porušenie zákona o prevode peňazí v štáte Washington.

Sterlingov riadil bitcoinovú hmlu až do roku 2021

Počas celého trvania súdneho procesu Sterlingov tvrdil, že bol len účastníkom využívania služby, a nie jej skutočným prevádzkovateľom. Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov však prostredníctvom tlačovej správy prezradilo, že dôkazy zo súdneho procesu jednoznačne preukázali Sterlingovovu účasť na prevádzkovaní služby Bitcoin Fog od októbra 2011 do apríla 2021. Jeho operácia slúžila predovšetkým ako kanál pre zločincov, ktorých cieľom bolo zakryť pôvod svojich nezákonných ziskov pred zvedavými očami orgánov činných v trestnom konaní.

Počas týchto desiatich rokov sa spoločnosť Bitcoin Fog podieľala na praní viac ako 1,2 milióna Bitcoinov, ktoré mali v čase transakcií hodnotu približne 400 miliónov USD. Podstatná časť týchto vypraných prostriedkov bola vysledovaná na darknetových trhoch, ktoré sú známe obchodmi s drogami, počítačovými podvodmi, krádežami identity a šírením materiálov o sexuálnom zneužívaní detí.

Jim Lee, šéf oddelenia vyšetrovania trestnej činnosti daňového úradu (IRS), počas súdneho procesu zdôraznil, že obžalovaný sa podieľal na praní stoviek miliónov dolárov z nezákonných prostriedkov darknetu prostredníctvom bitcoinovej hmly s cieľom zamaskovať skutočný zdroj týchto prostriedkov.

Na strane obhajoby Sterlingov advokát Tok Ekeland naznačil zámer napadnúť rozhodnutie poroty prostredníctvom odvolania. Po odsúdení porota nariadila konfiškáciu aktív spojených s Bitcoin Fog, ktoré zahŕňali 1 354 BTC nachádzajúcich sa v peňaženke Bitcoin Fog a takmer 350 000 USD v rôznych kryptomenách uložených na skonfiškovanom účte Kraken.

Najzávažnejšie obvinenia voči Sterlingovovi, konkrétne sprisahanie za účelom prania špinavých peňazí a samotný akt prania špinavých peňazí, by mohli viesť k maximálnemu trestu odňatia slobody vo výške 20 rokov, zatiaľ čo zvyšné obvinenia by mohli viesť až k piatim rokom väzenia. Vynesenie rozsudku nad Sterlingovom je naplánované na 15. júla.

Blíži sa súdny proces so spoluzakladateľom spoločnosti Tornado Cash

Romana Storma, spoluzakladateľa sporného kryptomiešacieho zariadenia Tornado Cash, čaká v septembri súdny proces na základe obvinení vrátane sprisahania za účelom prania špinavých peňazí, sprisahania za účelom podnikania bez licencie na prevod peňazí a sprisahania za účelom porušenia zákona o medzinárodných mimoriadnych hospodárskych právomociach. Storm vyhlásil, že je v súvislosti so všetkými obvineniami nevinný.

Storm, ktorý bol formálne obvinený v auguste 2023 a v súčasnosti je prepustený na kauciu vo výške 2 milióny dolárov, zdôraznil, že tento prípad má významné dôsledky pre vývojárov Web3 a tých, ktorí sa zaoberajú softvérom a právami na súkromie. Napriek tomu, že zástancovia Tornado Cash tvrdia, že táto služba iba uľahčuje softvér na decentralizované finančné transakcie bez toho, aby priamo spracovávala prenos peňazí, jej zatknutie je vnímané ako hroziaca hrozba pre vývojárov zameraných na aplikácie zamerané na ochranu súkromia.

Ministerstvo financií Spojených štátov amerických odvtedy zaradilo Tornado Cash na svoj zoznam osobitne označených osôb, čím fakticky zakázalo americkú interakciu s týmto mixérom. Ministerstvo obviňuje Tornado Cash z prania viac ako 7 miliárd dolárov vo virtuálnej mene od svojho vzniku v roku 2019.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov