Obrovská ročná strata top ťažiarov bitcoinu

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

V posledných niekoľkých rokoch rastie záujem inštitúcií o Bitcoin (BTC). Počet a trhová kapitalizácia verejne obchodovaných spoločností zaoberajúcich sa ťažbou Bitcoinu vzrástli, čo pritiahlo pozornosť veľkých hráčov, ako je napríklad BlackRock.

Finančné výsledky týchto spoločností však zdôrazňujú významné výzvy, ktoré sú pred nimi. Konkrétne, údaje z CompaniesMarketCap naznačujú, že 17 firiem v tomto sektore vykazuje kombinovanú stratu 2,75 miliardy USD.

Spoločnosť Bit Digital (NASDAQ: BTBT) vyniká ako “najziskovejší” verejne obchodovaný subjekt zaoberajúci sa ťažbou bitcoinov. Pozoruhodné je, že jej čistý zisk v zápornej výške 28,39 milióna USD od 4. štvrťroka 2022 vedie zoznam, pričom BTBT má trhovú kapitalizáciu 300 miliónov USD.

Pozoruhodné straty spoločnosti Bit Digital pri ťažbe bitcoinov
Bit Digital: Líder medzi výzvami v ťažbe bitcoinov

Výsledky troch najziskovejších verejne obchodovaných spoločností zaoberajúcich sa ťažbou Bitcoinov

Naopak, vedúce tri verejne obchodované spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou Bitcoinov čelili od svojho IPO značným stratám.

Medzi týchto hlavných konkurentov patria spoločnosti Marathon Digital Holdings (NASDAQ: MARA), Riot Blockchain (NASDAQ: RIOT) a Hut 8 Mining (NASDAQ: HUT), ktoré sa môžu pochváliť trhovou kapitalizáciou 4,85 miliardy USD, 3,52 miliardy USD a 2,86 miliardy USD.

Významné je, že spoločnosť MARA vykázala straty vo výške 380 miliónov USD. RIOT sa darilo o niečo lepšie so stratou 300 miliónov USD, zatiaľ čo HUT obstála ako firma s relatívne menšou stratou 38,88 milióna USD.

Výzvy spojené s ťažbou bitcoinov ako podnikaním

Ťažba bitcoinov pôsobí v ostro konkurenčnom prostredí, kde úspech často závisí od scenára “víťaz berie všetko”. Približne každých 10 minút jeden subjekt vyťaží blok a získava odmenu prostredníctvom blokových dotácií alebo poplatkov.

Tento podnik je však spojený s rastúcimi nákladmi, najmä keď do boja vstupuje viac účastníkov. Proces ťažby sa stáva postupne náročnejším, vyžaduje si zvýšený výpočtový výkon a súvisiace výdavky, aby sa zachovala rovnaká šanca na validáciu bloku.

Okrem toho po úspešnej ťažbe bloku a získaní odmeny musia tieto subjekty získané BTC následne zlikvidovať, aby pokryli prevádzkové náklady a splnili záväzky. Táto dynamika znamená, že ziskovosť firiem zaoberajúcich sa ťažbou bitcoinov je úzko spätá s trhovou hodnotou bitcoinu a stupňom centralizácie v sieti.

Naopak, zvýšená centralizácia predstavuje riziko pre vnútornú bezpečnosť Bitcoinu a mohla by ovplyvniť jeho vnímanú hodnotu, čo predstavuje komplexnú výzvu, ktorú tieto spoločnosti musia riešiť, aby boli trvalo životaschopné.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov