Neviditeľný nárast kryptomeny: prílev 2,7 miliardy dolárov

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

V najnovšej správe spoločnosti CoinShares sa uvádza, že kryptomenové fondy spravované poprednými spoločnosťami spravujúcimi aktíva vrátane BlackRock, Bitwise, Fidelity, Grayscale, ProShares a 21Shares zaznamenali za posledný týždeň v celosvetovom meradle bezprecedentný prílev vo výške 2,7 miliardy dolárov. Tento pozoruhodný prílev prekonal predchádzajúci najvyšší rekord vo výške 2,45 miliardy USD z februára, a to predovšetkým vďaka nárastu záujmu o spotové bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF) so sídlom v USA.

Tento historický týždeň zvýšil celkový prílev od začiatku roka na 10,3 miliardy USD, čím len tesne zaostal za celkovým prílevom 10,6 miliardy USD zaznamenaným v priebehu roka 2021, ako zdôraznil James Butterfill, vedúci výskumu spoločnosti CoinShares.

Okrem toho v minulom týždni dosiahol týždenný objem obchodov nový zenit vo výške 43 miliárd USD, čo predstavuje nárast o takmer 50 % v porovnaní s predchádzajúcim maximom 30 miliárd USD zaznamenaným len týždeň predtým.

Tento nárast aktivity spolu s nedávnymi vzostupmi na trhu s kryptomenami posunul celkový objem spravovaných aktív (AUM) na rekordných 94,4 miliardy USD. Podľa analýzy spoločnosti CoinShares to predstavuje 14 % nárast oproti predchádzajúcemu týždňu a pôsobivý 88 % nárast od začiatku roka.

Z geografického hľadiska sa dominancia fondov so sídlom v USA ešte viac upevnila po schválení spotových bitcoinových ETF, pričom len za posledný týždeň dosiahol prílev 2,8 miliardy USD. Nasledovali švajčiarske investičné produkty, ktoré priniesli 21 miliónov USD, zatiaľ čo na treťom mieste sa umiestnili brazílske fondy s prílevom 18 miliónov USD. Naopak, kryptofondy v Nemecku, Švédsku a Kanade zaznamenali odlev v celkovej výške 77 miliónov USD, 39 miliónov USD a 35 miliónov USD.

Investičné produkty zamerané na Bitcoin naďalej pútali väčšinu pozornosti, pričom minulý týždeň nazbierali prílev 2,6 miliardy USD. Zaujímavé je, že aj uprostred kolísajúcich cien fondy stavajúce proti bitcoinu (short-bitcoin) stále priťahovali prílev 11 miliónov USD.

Významné míľniky dosiahli spotové bitcoinové ETF IBIT spoločnosti BlackRock a FBTC spoločnosti Fidelity, ktoré v rovnakom časovom rámci zaznamenali bezprecedentné denné prílevy vo výške 788 miliónov USD, resp. 73 miliónov USD. Je pozoruhodné, že do konca týždňa IBIT nazbieral prílev viac ako 10 miliárd USD len za dva mesiace obchodovania. Medzitým kolektívny prílev do deviatich novo spustených spotových bitcoinových ETF, s výnimkou konvertovaného fondu Grayscale GBTC, už prekročil 20 miliárd USD, pričom čistý prílev presiahol 9,5 miliardy USD.

V oblasti investícií do altcoinov zvrátili fondy zamerané na Solana trend trojtýždňového odlevu a za týždeň zaznamenali prílev 24 miliónov USD. Táto zmena bola zaznamenaná v súvislosti so správou, že spoločnosť Pantera Capital aktívne získava prostriedky na získanie aktív Solana z konkurznej podstaty FTX. Na druhej strane, investičné produkty založené na ethere zažili náročný týždeň s odlivmi vo výške 2,1 milióna USD, zatiaľ čo fondy založené na Polkadot, Fantom, Chainlink a Uniswap zaznamenali mierne prílevy.

Na záver pozoruhodného týždňa sa cena bitcoinu vyšplhala do nových výšok a prvýkrát v histórii prekonala hranicu 72 000 USD.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov