Misia FBI na obnovu spoločnosti Tether za 1,4 milióna dolárov

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Dňa 12. marca v Chicagu v štáte Illinois prokuratúra Spojených štátov amerických verejne oznámila zabavenie kryptomeny Tether v hodnote približne 1,4 milióna dolárov. Táto významná suma bola zadržaná na základe podozrenia, že predstavuje nezákonný zárobok zo sofistikovanej podvodnej operácie na podporu zákazníkov.

Na čele tejto úspešnej záchrannej misie stálo spoločné úsilie ministerstva spravodlivosti (DOJ) a Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Prokuratúra USA uviedla, že kľúčovú úlohu pri uľahčení operácie zohrala platforma kryptomeny Tether, ktorá poskytla orgánom svoju podporu.

Podľa tlačovej správy spoločnosti Tether:

“Sme hrdí na našu spoluprácu s vládou Spojených štátov v boji proti finančným podvodom v rámci ekosystému kryptomien. Zabavenie Tetheru (USDT) v hodnote 1,4 milióna USD predstavuje významný míľnik v našom pokračujúcom úsilí o zachovanie integrity v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom odvetví. Náš záväzok chrániť používateľov a eliminovať nezákonné aktivity zostáva neochvejný. Spoločne s orgánmi činnými v trestnom konaní na celom svete budeme naďalej stáť na čele podpory bezpečnejšieho a istejšieho prostredia.”

Schéma, ako ju podrobne opísali úrady, sa točila okolo klamania jednotlivcov, prevažne starších ľudí, prostredníctvom podvodu so zákazníckou podporou. Spôsob fungovania spočíval v umiestnení vyskakovacích reklám na obrazovky počítačov potenciálnych obetí, ktoré ich falošne upozorňovali, že ich počítače boli napadnuté, a vyzývali ich, aby vytočili falošné číslo zákazníckej podpory a požiadali o pomoc. Po nadviazaní komunikácie boli obete ďalej uvádzané do omylu, že ich bankové účty sú v ohrození, čo ich viedlo k ďalšiemu podvodníkovi, ktorý sa vydával za pracovníka podpory.

Tieto obete boli následne zmanipulované, aby pod zámienkou ochrany svojho majetku previedli svoje bankové prostriedky na USDT (Tether). Bohužiaľ, toto konanie viedlo k tomu, že obete boli zbavené svojich tokenov, pričom podvodníci po transakcii prerušili všetky komunikačné linky.

Americká prokuratúra zdôraznila význam tejto udalosti, keďže ide o jeden z prvých prípadov, keď Spojené štáty získali späť USDT priamo z peňaženky digitálnej meny, ktorá nebola zapojená do podvodných aktivít.

V súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním zostáva presná metodika použitá pri získavaní finančných prostriedkov nezverejnená. Určitú predstavu však poskytuje prísažné vyhlásenie predložené 24. januára, z ktorého vyplýva, že orgány činné v trestnom konaní boli schopné vystopovať nezákonne nadobudnuté finančné prostriedky do piatich rôznych digitálnych peňaženiek.

V prísažnom vyhlásení sa ďalej uvádza, že sa zistilo, že tieto peňaženky obsahujú aktíva priamo spojené s výnosmi zo schémy bankových podvodov, ktorá sa vyznačuje presunom finančných prostriedkov v relatívne malých sumách cez rôzne sprostredkovateľské adresy bez zjavného legitímneho účelu, údajne v snahe vyprať nezákonne nadobudnuté zisky.

Okrem toho v súvisiacej veci ministerstvo spravodlivosti začalo trestné stíhanie dvoch osôb za ich účasť na ťažbe kryptomien v rámci školského obvodu, čo poukazuje na širšiu kontrolu využívania energie v rámci sektora kryptomien v USA.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov