Kryptografický boom v roku 2023: odhalený prílev 2,2 miliardy dolárov

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

V medziročnom porovnaní zaznamenali investičné produkty do kryptomien v roku 2023 zvýšený prílev, pričom BTC prilákali viac ako 1,9 miliardy USD, čo predstavuje 86 % celkového prílevu.

Spoločnosť CoinShares oznámila, že investičné produkty v kryptomenách nahromadili v záverečnom týždni roku 2023 prílev 243 miliónov USD, čím sa zavŕšil ročný prílev vo výške 2,2 miliardy USD. Tieto údaje sú odvodené od tokenov, s ktorými sa uskutočnili transakcie v roku 2023.

Fondy bitcoinu zaznamenali najvyšší prílev spomedzi všetkých kryptomien, keď nazhromaždili viac ako 1,9 miliardy USD, čo predstavuje 86 % celkového prílevu. Naopak, Solana si zabezpečila vzdialené druhé miesto s prílevom 167 miliónov USD. Produkty obchodované na burze (ETP) Multi-Asset a Binance sa však od tohto vzorca odchýlili a zaznamenali čistý odlev vo výške 18 miliónov USD, resp. 1 milión USD.

V porovnaní s rokom 2022 zaznamenali investičné produkty do kryptomien nižšie prílevy. Na čele boli bitcoinové fondy s prílevom 388 miliónov USD, čo predstavovalo 47,5 % z celkového prílevu 816 miliónov USD. Multi-Asset zaostal s prílevmi vo výške 272 miliónov USD, zatiaľ čo Binance zaznamenal odlev vo výške 24 miliónov USD.

Prevládajúca býčia fáza pre produkty kryptofondov sa zrejme začala v týždni od 29. septembra. Predtým tieto fondy zaznamenali odlev v ôsmich z predchádzajúcich deviatich týždňov.

ETP fungujú ako investičné nástroje s dlhopismi alebo akciami prispôsobenými tak, aby odrážali výkonnosť konkrétneho aktíva. V oblasti kryptomien ETP zvyčajne sledujú hodnotu kryptomien s dominantnou trhovou kapitalizáciou, ako je Bitcoin alebo Ether. Niektorí investori sa rozhodnú pre túto nepriamu expozíciu voči cenám kryptomien, pričom využívajú fondy namiesto priameho držania aktív. Tento prístup umožňuje investorom držať akcie takýchto fondov v rámci bežných maklérskych účtov.

Dňa 2. januára cena Bitcoinu prvýkrát za takmer dva roky prudko prekročila 45 000 USD, keďže rastie očakávanie očakávaného schválenia spotového fondu obchodovaného na burze (ETF) Bitcoin na americkom trhu.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov