Kryptografická zlatá baňa v roku 2024: Najhorúcejšie algoritmy proof-of-work

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Od roku 2022 do roku 2024: Dramatické zmeny v ziskoch z ťažby kryptomien

Od januára 2024 sa rebríček najziskovejších kryptografických sietí na ťažbu zmenil oproti tomu, aký bol v roku 2022. V septembri 2022 si Kadena držala vedúcu pozíciu ako primárny ťažiteľný algoritmus proof-of-work (PoW), ktorý ťažiarom umožňoval ťažiť kadenu (KDA). V súčasnosti však prvé miesto najlukratívnejšej PoW siete na ťažbu obsadila kaspa (KAS), ktorá využíva algoritmus Kheavyhash.

V nedeľu 21. januára sa na základe aktuálnych údajov zo stránky asicminervalue.com uvádza, že ťažba s hashpower 9,2 terahashov za sekundu (TH/s) Kheavyhash vynáša približne 69 dolárov za deň. Tento výpočet zahŕňa dennú sadzbu výdavkov na elektrickú energiu vo výške 0,12 USD za kilowatthodinu (kWh). V súčasnosti je Bitcoin SHA256 na druhom mieste z hľadiska ziskovosti, ale nedávny nárast hodnôt grinu (GRIN) posunul algoritmus Cuckatoo32 k vyšším zárobkom.

Pri rovnakých nákladoch na elektrickú energiu vo výške 0,12 USD za kWh môže baník s kapacitou 36 grafov za sekundu (GPS) dosiahnuť denný zisk 12,29 USD pri ťažbe GRIN. V tesnom závese nasleduje algoritmus SHA256 Bitcoinu, kde by stroje s výkonom hashpower od 335 do 390 terahashov za sekundu (TH/s) mohli priniesť denný zárobok 10,60 až 11,52 USD za predpokladu sadzby elektrickej energie 0,12 USD za kWh. Poprednými výrobcami týchto zariadení s vysokým výkonom hashrate sú spoločnosti Bitmain a Microbt.

V roku 2024 sú ďalšími dvoma ťažobnými algoritmami, ktoré sa môžu pochváliť najvyššou ziskovosťou, Ethash a Blake2B-Sia. Ethash je spojený s kryptomenami, ako je ethereum classic (ETC), zatiaľ čo baníci zdatní v spravovaní Blake2B-Sia môžu ťažiť siacoin (SC) a scprime (SCP). Predpokladá sa, že takmer 6 gigahashov za sekundu (GH/s) ethaša vygeneruje denne približne 10,40 USD, zatiaľ čo 17 terahashov za sekundu (TH/s) ťažby Blake2B-Sia môže priniesť každý deň približne 9,27 USD, ak sa zohľadnia náklady na elektrinu vo výške 0,12 USD za kilowatthodinu (kWh).

Po Blake2B-Sia nasledujú v rebríčku ziskovosti algoritmy X11 a Kadena. Meny, ktoré sa dajú ťažiť pomocou X11, vrátane dash (DASH) a cannabiscoin (CANN), môžu pri vhodnej hashrate priniesť primeranú návratnosť. Konkrétne, odhadovaná hashrate 2 terahashov za sekundu (TH/s) X11 je pripravená denne vygenerovať približne 7,57 USD. Ako už bolo spomenuté, algoritmus Kadena sa v rebríčku posunul, ale značných 177 TH/s hashrate Kadena môže stále generovať odhadovaných 7,47 USD denne.

Je pozoruhodné, že ziskovosť ťažby Scryptu v porovnaní s jeho vrcholom v septembri 2022 klesla. Scrypt, ktorý je zodpovedný za ťažbu litecoinu (LTC) a dogecoinu (DOGE), si vtedy držal druhú pozíciu z hľadiska ziskovosti. V súčasnosti ťažba Scrypt zaujíma 12. priečku medzi najziskovejšími algoritmami, pričom zaostáva za ostatnými, ako sú Handshake, 2, Randomx a Cryptonightr. Ethash mal predtým dominantné postavenie v ťažobných algoritmoch pred aktualizáciou Etherea, známou ako The Merge, ktorá sa uskutočnila 15. septembra 2022. Od tejto rozhodujúcej udalosti zaznamenala jeho ziskovosť pomerne nevýrazný výkon.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov