Hongkong spúšťa prvé ETF na bitcoin a ethereum s cieľom dominovať v oblasti kryptomien

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Hongkong v pondelok schválil niekoľko žiadostí o spotové bitcoinové a etherové fondy obchodované na burze (ETF), čím ďalej upevnil svoju ambíciu stať sa kľúčovým regionálnym centrom pre kryptomeny.

China Asset Management, významná čínska spoločnosť zaoberajúca sa správou aktív, oznámila, že jej hongkonská divízia získala povolenie od Hongkonskej komisie pre cenné papiere a termínované obchody poskytovať služby retailovej správy aktív týkajúce sa spotových kryptomenových ETF. Firma sa pripravuje na spustenie spotových ETF na bitcoin a ether v spolupráci s OSL a BOCI International. Spoločnosť OSL uviedla, že v súvislosti s týmito pripravovanými ETF plní úlohu inauguračného partnera pre obchodovanie s virtuálnymi aktívami a sub-custodiana pre spoločnosť China Asset Management.

Okrem toho spoločnosť Harvest Global Investments získala od SFC predbežné schválenie pre svoje dva spotové krypto ETF, uvádza sa v oznámení spoločnosti. Spoločnosť uviedla, že tieto ETF, ktoré majú byť uvedené na trh v spolupráci s OSL, sú navrhnuté tak, aby riešili problémy, ako sú vysoké požiadavky na maržu. Spoločnosť OSL sa vyjadrila k spolupráci, pričom zdôraznila svoju dobre vybudovanú infraštruktúru, ktorá poskytne bezpečné obchodné prostredie, ktoré je kľúčové pre operácie ETF, čím sa zabezpečí presná a spoľahlivá správa podkladových aktív.

Spoločnosť Bosera Asset Management, takisto hongkonská dcérska spoločnosť významného čínskeho správcu aktív, spolu so spoločnosťou HashKey Capital informovali, že od regulačného orgánu získali podmienečný súhlas na spoločnú správu dvoch spotových krypto ETF. Konkrétne informácie o tom, čo “podmienečné schválenie” zahŕňa, duo bezprostredne nevysvetlilo.

Spoločnosti Bosera a HashKey sa tiež podelili o plány iniciovať vznik ETF Bosera HashKey Bitcoin a ETF Bosera HashKey Ether. Cieľom týchto ETF je ponúknuť investorom možnosť priameho upísania akcií pomocou bitcoinu a etheru. Zatiaľ však nezverejnili časový plán týchto spustení.

“Zavedenie ETF Virtual Asset Spot nielenže poskytuje investorom nové možnosti alokácie aktív, ale tiež posilňuje postavenie Hongkongu ako medzinárodného finančného centra a centra virtuálnych aktív,” uviedla spoločnosť Bosera vo svojom vyhlásení.

Na rozdiel od rozsiahlych obmedzení obchodovania s kryptomenami a ťažby na čínskej pevnine Hongkong v poslednom čase zaujal ústretovejší prístup ku kryptobiznisu. V júni 2023 sa v regióne oficiálne začal uplatňovať režim udeľovania licencií na kryptografiu, ktorý umožňuje licencovaným burzám ponúkať maloobchodné obchodné služby. Licencie boli doteraz udelené dvom platformám – HashKey a OSL.

ETF na ethereum

Adrian Wang, generálny riaditeľ ázijskej spoločnosti Metalpha, ktorá sa zaoberá správou digitálnych aktív, povedal, že o pripravované spotové ETF na ether bude pravdepodobne značný záujem.

“Myslím si, že ETF by mohli byť v porovnaní s tými bitcoinovými vplyvnejšie a dôležitejšie, keďže investori majú možnosti získať expozíciu voči bitcoinu pomocou akcií súvisiacich s bitcoinom, ako sú napríklad ťažobné spoločnosti, ale zatiaľ neexistujú žiadne akcie súvisiace s ETH,” povedal Wang.

Angela Angová, bývalá regulačná pracovníčka singapurského menového úradu a v súčasnosti hlavná politická poradkyňa v spoločnosti TRM Labs, ktorá sa zaoberá blockchainovým spravodajstvom, dodala: “Schválenie spotových ETF na ethereum Hongkongom, ktoré predchádza podobnému rozhodnutiu v USA, predstavuje významný míľnik v napredovaní Hongkongu smerom k tomu, aby sa stal popredným centrom kryptomien. Vzhľadom na obmedzené alternatívy expozície voči Ethereu by tieto ETF na Ether mohli vzbudiť značný záujem investorov.”

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov