HDP Salvádoru sa do roku 2029 vďaka Bitcoinu a umelej inteligencii zvýši 10-krát: Cathie Wood

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Podľa generálnej riaditeľky spoločnosti ARK Invest Cathie Woodovej by salvádorská ekonomika mohla v nasledujúcich piatich rokoch vzrásť desaťnásobne, ak bude pod vedením prezidenta Nayib Bukeleho pokračovať v zavádzaní Bitcoinu a umelej inteligencie.

„Odhodlanie prezidenta Bukeleho premeniť Salvádor na oázu pre komunity Bitcoinu a umelej inteligencie – dvoch najväčších ekonomických a technologických revolúcií v histórii – je dôvodom, prečo verím, že jeho reálny HDP by sa mohol počas nasledujúcich piatich rokov zvýšiť desaťnásobne,“ uviedla Woodová v príspevku X z 28. mája po stretnutí s Bukelem.

Stretnutie Wooda a Bukeleho bolo zamerané na integráciu Bitcoinu do kapitálových trhov, pokrok v oblasti umelej inteligencie a daňovú politiku.

Max Keiser, poradca Bukeleho v otázkach Bitcoinu, uviedol, že Wood podrobne opísal, ako by Salvador mohol do roku 2029 zvýšiť svoj HDP na 300 miliárd USD. Na konferencii sa zúčastnili aj zástankyňa Bitcoinu Stacy Herbetová, americký ekonóm Arthur Laffer a výskumný pracovník spoločnosti ARK Invest Marc Seal.

Podľa údajov Svetovej banky predstavoval HDP Salvádoru v roku 2022 32,4 miliardy USD, čo je viac ako 30 % nárast od nástupu Bukeleho do funkcie v júni 2019. Dosiahnutím 300 miliárd USD by sa HDP Salvádoru vyrovnal krajinám ako Rumunsko, Česká republika a Čile.

Od začiatku Bukeleho prezidentovania Salvádor uzákonil Bitcoin ako zákonné platidlo, zrušil dane z technologických inovácií a zrušil daň z príjmu pre zahraničné investície a remitencie. V apríli 2024 spoločnosť Google expandovala do Salvádoru prostredníctvom strategického partnerstva v hodnote 500 miliónov USD.

Salvádor má vo svojej pokladnici 5 764 Bitcoinov v hodnote 396,2 milióna USD, čo predstavuje 58,6 % nárast oproti priemernej nákupnej cene. Prijatie Bitcoinu medzi miestnymi obyvateľmi však čelí problémom.

Väčšinou technicky negramotné obyvateľstvo, nedostatočná vymožiteľnosť práva u obchodníkov a problémy so zavedením salvádorskej peňaženky Chivo v roku 2021 bránili pokroku, uviedol Jamie Robinson, riaditeľ pre stratégiu spoločnosti The Bitcoin Hardware Store.

Podľa januárového prieskumu Stredoamerickej univerzity José Simeóna Cañasa v roku 2023 použilo Bitcoin aspoň raz na nákupy len 12 % miestneho obyvateľstva, čo je menej ako v roku 2022.

Robinson poznamenal, že rastúca cena Bitcoinu na začiatku roka 2023 vyvolala novú vlnu prijatia obchodníkov, na čele ktorej stáli spoločnosti ako Walmart, Starbucks a Domino's.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov