Hacker z Mt. Gox patrí medzi najbohatšie osoby na svete

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Spoločnosť Mount Gox, kedysi známa ako popredná svetová burza Bitcoinov (BTC), čelila v roku 2014 katastrofálnemu kolapsu, ktorý vyvolal masívny hackerský útok, v dôsledku ktorého sa stratili státisíce Bitcoinov.

V priebehu troch rokov hacker z kryptografickej burzy Mt Gox nenápadne odčerpal približne 650 000 BTC. Následne značná časť týchto ulúpených Bitcoinov prešla údajným praním na platforme BTC-e, ktorú v júli 2011 založili Alexander Vinnik a Aleksandr Biljučenko, obaja odsúdení za účasť na hackerskom útoku.

Pozoruhodné je, že podľa forenzných analýz si hacker Mt. Gox v súčasnosti ponechal v držbe 79 957 BTC v hodnote 3,18 miliardy USD.

Táto finančná situácia zaraďuje škodcu medzi 1 000 najbohatších jednotlivcov na svete podľa časopisu Forbes billionaires, pričom prezentuje čisté imanie porovnateľné s významnými osobnosťami verejného života, ako je napríklad basketbalová legenda Michael Jordan.

Hackerský útok na spoločnosť Mt. Gox

V júni 2011 sa kybernetickí útočníci zamerali na Mt. Gox, významnú burzu Bitcoinov, ktorú založil Jed McCaleb. Zaujímavé je, že McCaleb sa stal spoluzakladateľom spoločnosti Ripple a neskôr spoločnosti Stellar (XLM).

Ak sa pozrieme na podrobnosti hackerského útoku, zistíme, že záškodník využil zraniteľnosť v bezpečnostnom systéme burzy. Hacker, ktorý pracoval prostredníctvom podvodného účtu, manipuloval so zostatkami na účtoch, pričom využíval ukradnuté poverenia patriace Audenovi McKernanovi, audítorovi spoločnosti Mt Gox.

Súčasťou hackerského útoku bolo v podstate vytvorenie falošného účtu, ktorý prezentoval bitcoiny na predaj, čo spôsobilo prudký pokles ceny bitcoinu na burze. Následne bitcoin zmenil majiteľa za umelo znížené ceny, ktoré klesli až na jeden cent za bitcoin.

Využijúc tieto umelo nízke ceny, hacker získal bitcoiny a následne ich vypral prostredníctvom BTC-e. Bezpečnostní experti následne kritizovali spoločnosť Mt. Gox za jej slabé bezpečnostné protokoly. Napriek tejto kontroverzii sa burza zaviazala, že zlepší svoje systémy a odškodní postihnutých používateľov.

Na záver možno konštatovať, že dôsledky tohto incidentu naďalej vrhajú tieň na investorov do Bitcoinu a širší trh s kryptomenami. Investori sa naďalej obávajú možného výpredaja burzy Mt Gox hackermi a následného odškodnenia obetí a veriteľov.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov