Ethereum by mohlo vzrásť z nového zákona USA

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Nedávne predstavenie nového návrhu zákona zameraného na reguláciu stablecoinov v Spojených štátoch vyvolalo v odvetví kryptomien živú diskusiu. Tento legislatívny návrh, hoci je v počiatočnom štádiu, je pripravený výrazne zmeniť operačný rámec pre digitálne meny, pričom sa zameriava najmä na Ethereum a s ním súvisiace stablecoiny.

Významná výhra pre Ethereum?

Ryan Berckmans, významná osobnosť komunity Ethereum a skúsený investor, ponúkol nadšené hodnotenie návrhu zákona. Svoje názory vyjadril na portáli X, kde návrh zákona označil za “extrémne býčí” pre Ethereum. Berckmans zdôraznil, že najdôležitejším aspektom návrhu zákona je jeho široké uznanie stablecoinov na verejných blockchainoch, najmä Etherea, ktorý je zodpovedný za razbu väčšiny takýchto mincí.

“Podľa môjho prvého čítania je návrh zákona mimoriadne býčí a legitimizuje Ethereum ako nikdy predtým. Návrh zákona široko legitimizuje stablecoiny na verejných reťazcoch v Amerike, kde sa 59 % všetkých stablecoinov razí na Ethereu, čo sa pri vylúčení centralizovaných platforiem, ako je Tron, zvyšuje na 93 %,”

Ďalej spresnil, že legislatíva “otvára brány americkým bankám na získanie stablecoinových licencií a niektorým súkromným spoločnostiam na vydanie stablecoinov v hodnote až 10 miliárd USD bez licencie”. Toto ustanovenie by mohlo priniesť revolúciu v prístupe bankového sektora k digitálnym menám, ich dôkladnejšie začlenenie do finančného systému a rozšírenie ich používania v rôznych hospodárskych činnostiach.

Berckmans tiež vyjadril spokojnosť s tým, že návrh zákona rieši aktíva, ktoré nie sú viazané na americký dolár, ako napríklad on-chain eurá a zlato. Podľa jeho výkladu návrh zákona na tieto aktíva neuplatňuje regulačné obmedzenia, čo by mohlo zachovať ich voľný a globalizovaný trh a zvýšiť ich atraktívnosť ako alternatívnych rezervných mien alebo investičných aktív.

Berckmans však upozornil na niekoľko problematických oblastí v rámci návrhu zákona. Predovšetkým sa v ňom presadzujú prísne predpisy týkajúce sa nelicencovaných stablecoinov viazaných na USD, čo by mohlo zakázať ich distribúciu rezidentom USA.

To by mohlo mať vplyv na populárne decentralizované stablecoiny, ako je DAI. Okrem toho kritizoval širokú definíciu “algoritmického platobného stablecoinu” v návrhu zákona, ktorá by mohla zahŕňať rôzne decentralizované stablecoiny, ktoré využívajú algoritmy na udržanie svojej hodnoty vo vzťahu k doláru alebo iným aktívam.

Problémy a kritika

V ostrom kontraste s Berckmansovým optimistickým názorom ponúkol Jake Chervinsky, hlavný právny riaditeľ fondu Variant a bývalý CLO asociácie Blockchain, oveľa kritickejšiu analýzu. Chervinsky sa podelil so svojimi obavami o X a uviedol: “Dnes zverejnený návrh zákona je hlboko chybný: zdá sa, že zakazuje takmer všetko okrem úzkeho pásma centralizovaných, depozitných stablecoinov.”

Červinskij tiež poznamenal, že návrh zákona je v rozpore s viacerými zásadami, ktoré obhajoval vo svojom minuloročnom svedectve pred Kongresom. Podľa neho by mal byť prioritou dôraz na custodial stablecoins, ale namiesto toho sa zdá, že návrh zákona vytvára regulačné prekážky, ktoré sú v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže a mohli by brániť ďalšiemu pokroku v tomto sektore.

Napriek týmto protichodným názorom zostal Berckmans optimistický, pokiaľ ide o širšie účinky návrhu zákona. Predpokladal scenár, v ktorom by obmedzenia týkajúce sa stablecoinov viazaných na USD mohli neúmyselne stimulovať trh so stablecoinmi, ktoré nie sú viazané na USD, čo by im umožnilo prosperovať a výrazne diverzifikovať trh so stablecoinmi. Vyslovil domnienku, že v budúcnosti by sa dominancia stablecoinov viazaných na USD mohla zmenšiť, čím by sa otvorila cesta pre rozmanitejší stablecoinový ekosystém.

Keďže kryptomenová komunita naďalej podrobne skúma a diskutuje o návrhu zákona, je zrejmé, že konečná verzia tohto právneho predpisu bude mať zásadný význam pri definovaní budúcnosti stablecoinov a technológie blockchain v Spojených štátoch, ako aj potenciálne v celosvetovom meradle.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov