ETF na bitcoiny ukradli pozornosť zlatu

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Fondy obchodované na burze (ETF) s Bitcoinom získavajú čoraz väčšiu pozornosť investorov, ktorí sa orientujú na BTC namiesto tradičných aktív, ako je zlato, a to napriek tomu, že oba fondy nedávno dosiahli nové historické maximá (ATH).

V utorok Bitcoin prudko prekročil hranicu 69 000 USD, čím na chvíľu vytvoril nový rekord, než zaznamenal výrazný ústup. Tento prudký nárast podčiarkuje rastúci záujem o BTC, najmä ako o uchovávateľa hodnoty.

Bitcoin predbehol zlato v príleve do ETF

Bitcoin a zlato, ktoré sa tradične považujú za zabezpečenie proti inflácii a aktíva uchovávajúce hodnotu, zaznamenali tento rok výrazný rozdiel v náladách investorov. Zlaté ETF však zaznamenali pokles atraktivity, ktorý sa vyznačoval výbermi v celkovej hodnote približne 4,6 miliardy USD.

Munger, nadšenec Bitcoinu, vo svojom nedávnom vyhlásení na X poznamenal, že Bitcoin predbieha zlato a striebro v tokoch ETF, čo signalizuje jasný posun v preferenciách investorov. Podľa Mungera ETF na Bitcoin zaznamenali prílev v celkovej výške 717 miliónov USD, zatiaľ čo ETF na zlato zaznamenali prílev len 32 miliónov USD a ETF na striebro zaznamenali odlev 19 miliónov USD.

Porovnanie Bitcoinu a hmotných aktív, ako je zlato, sa stalo stredobodom záujmu investorov, najmä v prostredí nízkych úrokových sadzieb vyvolaných pandémiou COVID-19.

Nedávne trhové trendy naznačujú, že na pohyb cien zlata majú výrazný vplyv očakávania týkajúce sa zmien v menovej politike, globálna politická neistota a obavy z možného poklesu akciových trhov.

Napriek tomu, že sa zlato pohybuje v blízkosti svojej rekordnej ceny 2 141 USD, od začiatku roka zaznamenalo len mierny nárast v porovnaní s pozoruhodným 60 % nárastom ceny Bitcoinu za rovnaké obdobie.

ETF na bitcoin spôsobili prudký nárast ceny BTC

Minulý mesiac analytici vrátane experta na ETF agentúry Bloomberg Erica Balchunasa špekulovali o možnosti, že bitcoinové ETF v priebehu nasledujúcich dvoch rokov prekonajú zlaté fondy z hľadiska spravovaných aktív (AUM).

Okrem toho Jeff Kirdeikis v nedávnom príspevku na X zo 4. marca zdôraznil, že Bitcoin “predbehol” zlato, pričom ETF na BTC dosiahli za jediný mesiac už 50 % hodnoty ETF na zlato. Tento posun predstavuje významný bod obratu vzhľadom na historickú dominanciu zlata.

Jad Comair, zakladateľ spoločnosti Melanion Capital, ktorá investuje do digitálnych aktív, zdôraznil, že vzrušenie a humbuk okolo ETF prekonali všetky očakávania, čo naznačuje rastúcu akceptáciu Bitcoinu v mainstreamových investičných kruhoch.

Prílev kapitálu do Bitcoinových ETF poháňa cenu BTC, čo jej umožnilo prekonať predchádzajúci rekord z novembra 2021. Podľa údajov spoločnosti CoinShares do novo schválených Bitcoin ETF od ich spustenia 11. januára pritiekol kapitál v hodnote viac ako 7,5 miliardy USD, čo poukazuje na rastúci záujem inštitúcií o kryptomeny.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov