Deň D v oblasti kryptomien: Prelomí Kongres v stredu Bidenovo veto?

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu bude v stredu 10. júla hlasovať o významnej legislatíve týkajúcej sa kryptomien. Toto hlasovanie by potenciálne mohlo prelomiť veto prezidenta Joea Bidena voči uzneseniu Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) o zrušení bulletinu Staff Accounting Bulletin 121 (SAB 121).

Prezident Biden tento návrh zákona vetoval v júni a odvtedy si získal značnú pozornosť vzhľadom na jeho potenciálny vplyv na to, ako finančné inštitúcie spravujú Bitcoin a iné kryptoaktíva.

Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) zaviedla SAB 121 v roku 2022 a požadovala, aby banky, ktoré držia kryptomeny, vykazovali tieto aktíva vo svojich súvahách ako záväzky. Mnohí v rámci odvetvia kryptomien toto pravidlo kritizovali a tvrdili, že predstavuje dodatočnú regulačnú záťaž. Podľa nich to odrádza banky a iných inštitucionálnych hráčov od angažovania sa v oblasti digitálnych aktív.

Kongres verzus Bidenovo veto

Začiatkom mája Snemovňa reprezentantov pôvodne schválila rezolúciu proti SAB 121 pomerom hlasov 228 ku 182. Toto hlasovanie podporilo 21 demokratov spolu s jednomyseľnou podporou republikánov. Napriek tomu prezident Biden využil svoje právo veta. Následne bolo naplánované hlasovanie o prelomení veta. Na úspešné prelomenie je potrebná dvojtretinová väčšina v Snemovni reprezentantov aj v Senáte.

Ron Hammond z Blockchain Association zdôraznil jedinečnú politickú dynamiku v hre a poznamenal, že “krypto sa teraz stalo témou kampane”. Zdôraznil podporu oboch strán, ktorá bola zaznamenaná pri predchádzajúcich hlasovaniach, a poukázal na významnú výzvu, ktorá je pred nami. Hammond poznamenal: “Toto úsilie je ťažkým výstupom, keďže k všetkým republikánom sa pripojilo len 21 demokratov, čo je výrazne pod potrebnou dvojtretinovou hranicou.”

Perianne Boringová z digitálnej komory dodala diskusii na naliehavosti a zdôraznila potrebu väčšej podpory demokratov. Uviedla: “Návrh zákona na zrušenie SAB 121 sa po prezidentovom vete z 31. mája tento týždeň vráti na hlasovanie do snemovne. Toto ústavou predpísané hlasovanie si vyžaduje dvojtretinovú väčšinu na prelomenie veta. Potrebujeme, aby náš návrh zákona na zrušenie SAB 121 podporilo ešte približne 60 demokratov.”

Alternatívne cesty

Vzhľadom na problémy spojené s prelomením veta zákonodarcovia preskúmali aj alternatívne legislatívne stratégie. Eleanor Terrettová z Fox Business prostredníctvom X zdieľala: “Demokratický zamestnanec oboznámený s úvahami lídrov Snemovne neočakáva, že mnohí demokrati v stredu zmenia svoje hlasovanie.

Lepšiu cestu k prekonaniu SAB 121 vidia v zákone HR 5741 – Uniform Treatment for Custodial Assets Act.” Tento dvojstranný návrh zákona, ktorý predložil americký poslanec Mike Flood a ktorého spolusponzormi sú poslanci French Hill, Wiley Nickel a Ritchie Torres, rieši účtovné zaobchádzanie s digitálnymi aktívami priaznivejším spôsobom.

Okrem toho výbor pre rozpočtové prostriedky Snemovne reprezentantov navrhol do svojho návrhu zákona o rozpočte politický dodatok, ktorý by Komisii pre cenné papiere a burzy zabránil používať finančné prostriedky na presadzovanie SAB 121. To ilustruje ďalší prístup k úprave regulačného prostredia okolo úschovy kryptoaktív. Zahrnutím tohto politického dodatku sa zákonodarcovia snažia obmedziť schopnosť SEC uplatňovať SAB 121, čím by sa zmiernil regulačný tlak na finančné inštitúcie zaoberajúce sa kryptomenami.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov