BlackRock + elita Wall Street: nová éra Bitcoin ETF!

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Spoločnosť BlackRock, globálna jednotka v oblasti správy aktív, 5. apríla významne aktualizovala svoj prospekt fondu obchodovaného na burze (ETF) s bitcoinmi a oznámila, že do tohto podniku sa ako noví autorizovaní účastníci zapojilo päť významných inštitúcií z Wall Street.

Tieto nové prírastky na zozname účastníkov ETF sú ABN AMRO Clearing, Citadel Securities, Citigroup Global Markets, Goldman Sachs a UBS Securities. Táto aktualizácia bola oficiálne zverejnená prostredníctvom dodatku k registračnému vyhláseniu S-1 spoločnosti BlackRock, ktoré bolo podané Komisii pre cenné papiere a burzy Spojených štátov amerických (SEC).

Na ETF sa už predtým zúčastnili ďalšie významné finančné inštitúcie vrátane JPMorgan Securities, Jane Street Capital, Macquarie Capital a Virtu Americas, čo poukazuje na rastúci záujem a rozmanitosť finančných subjektov zapojených do tohto inovatívneho finančného produktu.

Úloha oprávnených účastníkov v rámci Bitcoin ETF je mimoriadne dôležitá. Títo účastníci sú obdarení schopnosťou vytvárať aj odkupovať akcie ETF. Tento proces je neoddeliteľnou súčasťou prevádzkovej dynamiky ETF a zahŕňa výmenu akcií ETF za kôš cenných papierov, ktorý odráža držbu ETF, alebo za hotovosť, čím sa zabezpečuje likvidita a stabilita trhu.

Eric Balchunas, skúsený analytik agentúry Bloomberg, interpretuje zaradenie týchto nových významných hráčov ako prejav ich rastúceho záujmu o sektor kryptomien. Naznačuje to tiež novoobjavenú ochotu týchto finančných gigantov byť verejne spojený s takýmito inovatívnymi a potenciálne lukratívnymi podnikmi.

Pri riešení obáv súvisiacich s manipuláciou s trhom sa SEC vyslovila za hotovostný mechanizmus vytvárania a vyplácania Bitcoin ETF. Na rozdiel od tradičného vecného modelu, ktorý zahŕňa priamu manipuláciu s podkladovými aktívami účastníkmi trhu, tento hotovostný prístup má obmedziť potenciálnu manipuláciu s vnútrodennými cenami.

Toto preventívne opatrenie, ktoré pôvodne navrhli správcovia aktív ako Hashdex, odvtedy prijali vo svojich regulačných podaniach aj ďalší poprední správcovia aktív vrátane priemyselných titánov, ako sú BlackRock, ARK Invest a Grayscale.

Obchodná aktivita v prípade Bitcoin ETF zaznamenala v marci výrazný nárast, pričom objemy obchodov dosiahli ohromujúcich 111 miliárd USD. Napriek tomuto prudkému nárastu však existujú náznaky, že dopyt po tomto inovatívnom finančnom produkte by sa mohol stabilizovať. Fond iShares Bitcoin Trust (IBIT) spoločnosti BlackRock zostáva dominantnou silou z hľadiska objemu obchodovania a spravovaných aktív v tejto oblasti.

K 1. aprílu predstavovali aktíva IBIT 17,6 miliardy USD, čím viedol skupinu pred konkurentmi ako Grayscale a Fidelity, podľa poznatkov spoločnosti BitMEX Research. Tento vývoj podčiarkuje kľúčovú úlohu spoločnosti BlackRock pri formovaní rozvíjajúceho sa trhu s bitcoinovými ETF.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov