Bitcoin stúpa napriek tvrdeniu ECB o bezcennosti

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Uplynulo niečo vyše týždňa, odkedy odborníci Európskej centrálnej banky (ECB) kritizovali Bitcoin (BTC) a kryptomeny a označili ich za špekulatívne, bezcenné a napomáhajúce trestnej činnosti. Ich varovné slová týkajúce sa “spoločenskej nebezpečnosti” spojenej s týmito digitálnymi aktívami odzneli v celom finančnom svete. Napriek tomu popredné decentralizované finančné (DeFi) aktívum pokračuje v raste a približuje sa k svojmu historickému maximu (ATH).

Generálny riaditeľ ECB pre trhovú infraštruktúru a platby Ulrich Bindseil a Jürgen Schaaf, poradca pre trhovú infraštruktúru a platby, vyjadrili 22. februára svoj skepticizmus v blogovom príspevku s názvom “Schválenie ETF pre Bitcoin – nové šaty nahého cisára”, v ktorom uviedli, že “reálna hodnota Bitcoinu je stále nulová”.

Ich postoj zostal pevný aj po tom, čo Komisia pre cenné papiere a burzy Spojených štátov amerických (SEC) v januári schválila spotové fondy obchodované na burze (ETF) pre Bitcoin, pričom investorov varovala pred vnímanými rizikami a možnými dôsledkami nedávneho prudkého nárastu cien Bitcoinu. Napísali:

“V súčasnosti sú transakcie s Bitcoinom stále nepohodlné, pomalé a nákladné. Mimo darknetu, skrytej časti internetu využívanej na kriminálne aktivity, sa na platby takmer vôbec nepoužíva.”

Analýza ceny Bitcoinu

Napriek tomu, že Bindseil a Schaaf označili Bitcoin za “odraz mŕtvej mačky”, uznali jeho neočakávanú odolnosť, pričom rally pripísali “dočasným faktorom” a vyslovili podozrenie na “cenovú manipuláciu a iné druhy podvodov” na trhu.

Od zverejnenia ich príspevku na blogu hodnota Bitcoinu vzrástla o 29,51 %, pričom sa vyšplhala z 51 645 USD na súčasnú obchodnú cenu 66 886 USD. Tieto údaje predstavujú denný nárast o 2,62 % a týždenný nárast o 18,08 %, čo vyvrcholilo pozoruhodným mesačným rastom o 55,76 %.

Zaujímavé je, že Bitcoin už prekonal svoje historické maximum v eurách (EUR), keď dosiahol 63 417,67 EUR, pričom aktuálne obchodovanie sa od 5. marca pohybuje okolo 61 828,59 EUR. Tento ironický zvrat osudu pre ECB ešte viac podčiarkuje nepredvídateľnú povahu trhov s kryptomenami.

Kryptokomunita na sociálnych platformách navyše rýchlo poukázala na iróniu v situácii prezidentky ECB Christine Lagardeovej, keďže vyšlo najavo, že jej vlastný syn investoval do kryptoaktív v rozpore s jej verejným postojom. Lagardeová predtým kritizovala kryptomeny a vyjadrila sklamanie z investičných rozhodnutí svojho syna počas kryptozimy v novembri 2023, keď vyjadrila ľútosť nad jeho stratami vo výške približne 60 % investovaného kapitálu.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov