Bitcoin ETF prekonal 10 miliárd dolárov za 3 dni

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Napriek tomu, že zavedenie spotového fondu obchodovaného na burze (ETF) Bitcoin neprinieslo očakávané krátkodobé účinky na širší trh s kryptomenami, výkonnosť produktu je pozoruhodná.

Konkrétne, počas prvých troch dní od spustenia ETF nazbieral impozantný objem obchodov vo výške 9,6 miliardy USD, ako uviedol analytik Bloomberg Intelligence ETF James Seyffart.

Pri rozpise čísel sa v prvých troch dňoch dostal na čelo fond Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), ktorý zaznamenal 5,12 miliardy USD, nasledovaný fondom iShares Bitcoin Trust (IBIT) s objemom 1,99 miliardy USD. Fond Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) si zabezpečil tretiu pozíciu s 1,46 miliardy USD.

Význam zvýšeného objemu obchodovania

Na poskytnutie kontextu tejto výkonnosti senior analytik ETF agentúry Bloomberg Eric Balchunas poukázal na to, že objem obchodovania prekonal celú triedu ETF 2023. Je nevyhnutné poznamenať, že spotový ETF Bitcoin (BTC) získal schválenie 10. januára.

V príspevku na X zo 17. januára Balchunas zdôraznil problémy s generovaním objemu pre ETF a zdôraznil, že 500 ETF spustených v roku 2023 dosiahlo spoločne objem len 450 miliónov USD.

Zdôraznil skutočnosť, že objem ETF sa musí prirodzene vyvíjať na trhu a nemôže byť umelo vyvolaný. Okrem toho poznamenal, že polovica z 500 novozavedených ETF z triedy 2023 dosiahla v ten istý deň objem menší ako milión, čo zdôrazňuje ťažkosti so získavaním významnej obchodnej aktivity.

Vplyv GBTC na objem obchodovania ETF

Značnú časť objemu v produkte Grayscale možno čiastočne pripísať predajnému tlaku predovšetkým zo strany držiteľov GBTC. V správe sa najmä uvádza, že James Lavish, reformovaný manažér hedžových fondov a riadiaci partner fondu Bitcoin Opportunity Fund, naznačil, že významná časť objemu bola výsledkom predaja držiteľov GBTC s cieľom prejsť na spotový ETF.

Zdôraznil, že tento predajný tlak bol čiastočne zodpovedný za to, že spustenie ETF nesplnilo očakávania.

Hoci objem obchodovania nemal priamy vplyv na trh s kryptomenami, zdôrazňuje potenciálny rastúci záujem investorov o získanie expozície voči kryptomenám v rámci tradičného finančného trhu.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov