Aprílové prekvapenie: Hongkong uvedie na trh vôbec prvý Bitcoin Spot ETF

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Hongkong je na pokraji udelenia povolenia pre priekopnícke ázijské spotové bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF) v priebehu tohto mesiaca, pričom oznámenie prvej sady povolení sa očakáva na budúci týždeň. Tento vývoj vychádza z poznatkov, ktoré poskytli osoby oboznámené so situáciou a ktoré sprostredkoval globálny spravodajský gigant Reuters a významné čínske médiá, qq.

Hongkonská komisia pre cenné papiere a termínované obchody (SFC) sa v rámci strategického kroku rozhodla urýchliť schvaľovací proces. Toto rozhodnutie stavia Hongkong do pozície skorého osvojiteľa a lídra na rozvíjajúcom sa trhu ETF na bitcoiny v rámci Ázie. Tento pokrok výrazne predbieha to, čo mnohí v tomto odvetví očakávali v súvislosti so spustením naplánovaným na neskoršie obdobie kalendárneho roka.

Množstvo čínskych finančných gigantov vrátane hongkonských pobočiek Harvest Fund a China Southern Fund nedávno podalo žiadosti o zavedenie bitcoinových ETF. Tieto spotové bitcoinové ETF sa odlišujú tým, že ponúkajú priamu expozíciu voči skutočným cenovým pohybom bitcoinu, a nie spoliehajú sa na deriváty.

Zdroje blízke tejto záležitosti uviedli, že SFC plánuje predstaviť svoju prvú skupinu schválených spotových bitcoinových ETF do 15. apríla. Po schválení sa tieto fondy budú uchádzať o kótovanie na hongkonskej burze cenných papierov, pričom tento proces by mal trvať približne 10 dní.

Tento zrýchlený časový harmonogram schvaľovania svedčí o ambicióznom úsilí Hongkongu posilniť svoju atraktívnosť ako popredného globálneho finančného centra. Zároveň umocňuje už aj tak priateľské prostredie mesta voči Bitcoinu, čoho príkladom je aj udelenie maloobchodnej obchodnej licencie burze kryptomien Hashkey v minulom roku.

Podnet na aktívne opatrenia Hongkongu možno čiastočne pripísať obrovskému úspechu, ktorého svedkami boli spotové bitcoinové ETF v Spojených štátoch, ktoré od svojho schválenia v januári tohto roka získali prílev viac ako 12 miliárd USD.
Tým, že sa Hongkong stal prvou ázijskou jurisdikciou, ktorá schválila spotové bitcoinové ETF, vytvára nielen precedens, ale potenciálne aj katalyzuje podobné iniciatívy na ďalších trhoch v celom regióne.

Rozvíjajúci sa záujem o dostupné investičné produkty v bitcoinoch medzi širokým spektrom investorov, od inštitucionálnych až po retailových, je nepochybný. Strategickým prispôsobením svojho regulačného rámca tak, aby vyhovoval tomuto prudko rastúcemu dopytu, sa Hongkong vytrvalo etabluje ako kľúčové centrum obchodovania s Bitcoinom a investovania v Ázii, čím posilňuje svoje postavenie a vplyv v globálnom finančnom prostredí.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov