Analytik predpovedá býčí trh ako Bitcoin Futures Soar!

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Rozdiel medzi futures na bitcoin a jeho aktuálnou trhovou cenou, známy ako báza futures na bitcoin, sa výrazne zväčšil a dosiahol výšku, ktorá nebola pozorovaná od rekordného nárastu kryptomeny na viac ako 68 000 USD v druhej polovici roka 2021.

Luuk Strijers, obchodný riaditeľ spoločnosti Deribit, prezradil, že “v súčasnosti báza osciluje medzi 18 % až 25 % na ročnej báze, čo je rozpätie, ktoré bolo predtým zaznamenané len v roku 2021”.

Strijers ďalej rozviedol, ako zvýšená anualizovaná báza ponúka obchodníkom s derivátmi príležitosť zabezpečiť si značné zisky. To sa dosahuje prostredníctvom súčasného nákupu bitcoinu na spotovom trhu a predaja futures kontraktov s prémiou. Výsledkom tejto stratégie je garantovaný dolárový zisk po skončení platnosti kontraktu, ktorý nezávisí od kolísania ceny bitcoinu.

Strijers zdôraznil, že výrazný rozdiel medzi spotovou cenou bitcoinu a cenou futures svedčí o silnej dynamike trhu, ktorú podporilo nedávne schválenie ETF a očakávania spojené s nadchádzajúcou udalosťou polovičnej hodnoty bitcoinu.

“Skutočnosť, že tento výnos je taký neuveriteľne vysoký, je veľmi býčím ukazovateľom a je poháňaný denným prílevom nových peňazí do systému z dôvodu schválenia spotového bitcoinového ETF a očakávaného vplyvu polovičnej hodnoty bitcoinu,”

uviedol.

Pomer predajných a kúpnych opcií na bitcoin

V oblasti bitcoinových opcií Strijers poukázal na výrazný príklon ku kúpnym opciám oproti predajným s blížiacou sa marcovou exspiráciou, čo signalizuje býčí výhľad medzi obchodníkmi.

“Celkovo je teraz pomer put-call opcií na bitcoin 0,59, teda šesť put opcií na každých desať call opcií, pričom pri ďalšom posune smerom von tento pomer na jún klesá na 0,32. Takže len tri put na každých desať callov,”

vysvetlil Strijers.

Tento príklon ku kúpnym opciám na rozdiel od predajných opcií naznačuje, že medzi obchodníkmi s derivátmi prevláda optimizmus, pokiaľ ide o budúci vývoj ceny bitcoinu.

Pomer predajných a kúpnych opcií nižší ako jedna sa vo všeobecnosti interpretuje ako znak toho, že aktivita pri kúpnych opciách prevyšuje aktivitu pri predajných opciách, čo naznačuje býčiu náladu na trhu. Obchodníci, ktorí nakupujú kúpne opcie, sú zvyčajne optimistickí, pokiaľ ide o smerovanie trhu, zatiaľ čo tí, ktorí nakupujú predajné opcie, sa považujú za medvedích. Podľa údajov spoločnosti The Block na trhu bitcoinových opcií v súčasnosti dominuje spoločnosť Deribit, ktorá hostí približne 90 % všetkých otvorených záujmov, pričom dnešný pomer predajných a kúpnych opcií bol zaznamenaný na úrovni 0,58.

Bitcoin nedávno ustúpil z nového historického maxima presahujúceho 73 000 USD, ktoré dosiahol na začiatku štvrtkového obchodovania.

Táto korekcia ceny za posledných 24 hodín viedla k značnému počtu likvidácií dlhých pozícií na centralizovaných burzách, čo je príkladom volatility trhu. Podľa CoinGlass tento pohyb viedol k likvidácii bitcoinových pozícií v hodnote viac ako 278 miliónov USD, pričom väčšinu (225 miliónov USD) tvorili dlhé pozície.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov