Table of Contents
Je to kompromis. Inštalácia siete VPN na smerovač presmeruje celú sieťovú prevádzku cez sieť VPN. To v niektorých prípadoch zlepšuje vaše súkromie, pretože váš poskytovateľ internetových služieb už nemôže vidieť vašu prevádzku. Takýmto spôsobom však môže byť aj ťažšie vykonávať malé úpravy.
Áno. V posledných rokoch začali výrobcovia routerov už v základnej výbave ponúkať viac funkcií pre náročných používateľov vrátane klientov VPN. Pri výbere smerovačov však buďte opatrní: niektoré ponúkajú funkcie servera VPN, ale nemôžu fungovať ako klienti.
Nie. Hoci mnohé smerovače podporujú siete VPN už v základnej výbave (a ďalšie fungujú s firmvérmi tretích strán, ktoré ich podporujú), mnohé smerovače nie sú schopné používať siete VPN. Pozrite sa na webovú stránku výrobcu smerovača alebo rýchlo vyhľadajte v službe Google položku ” vpn”.
Záleží na tom, aký router máte. Ak má váš router zabudovanú podporu pre fungovanie ako klient VPN, používanie tejto funkcie bude rovnako jednoduché ako zmena akéhokoľvek iného nastavenia. Na druhej strane, váš smerovač ju nemusí podporovať bez firmvéru tretej strany. V takom prípade budete musieť najprv nainštalovať firmvér, čo môže byť v závislosti od modelu náročné.
Používanie virtuálnej súkromnej siete, skrátene VPN, môže byť dobrým spôsobom ochrany vášho súkromia. Väčšina používateľov VPN si nainštaluje aplikáciu alebo nastaví profil v počítači a smartfóne. Hoci toto riešenie zabezpečuje internetovú prevádzku na vašich najdôležitejších zariadeniach, nemusí sa vzťahovať na váš inteligentný televízor, pripojenú tlačiareň alebo hernú konzolu. Z tohto dôvodu má zmysel nainštalovať VPN na router.
V tomto článku sa dozviete, ako nastaviť router s funkciou VPN a zabezpečiť tak ochranu celého domu.
Bezpečné pripojenie s NordVPN
Ak plánujete zabezpečiť svoju domácu sieť pomocou siete VPN, NordVPN je jednou z najspoľahlivejších možností. Podporuje rôzne platformy vrátane smerovačov. Sieť NordVPN môžete na svojom routeri nastaviť manuálne a ľahko tak zabezpečiť celú svoju domácu sieť.
4.9 /5
- Funkcia SmartPlay
- Spolupráca so spoločnosťou FlashRouters
- Rýchle sieťové pripojenie
Čo je to smerovač VPN?
Mnohé novšie alebo sofistikovanejšie domáce bezdrôtové smerovače majú možnosť fungovať ako klient VPN. Inými slovami, smerovač sa sám pripojí k poskytovateľovi VPN a smeruje všetku sieťovú prevádzku cez toto pripojenie.
Hoci mnohé typy smerovačov nemajú možnosť stať sa klientmi VPN, používanie smerovača na siete VPN nevyžaduje iný druh hardvéru ako bežný smerovač. Ak má váš smerovač túto funkciu zabudovanú alebo podporuje firmvér tretej strany, ktorý ju obsahuje, môže fungovať na používanie VPN.
Inštalácia siete VPN do smerovača
Pred nastavením siete VPN na smerovači si musíte overiť niekoľko vecí:
- Váš smerovač musí podporovať funkciu klienta VPN. Pozrite si webovú stránku výrobcu, vyhľadajte Google alebo sa pozrite do konfiguračného rozhrania, aby ste zistili, či bude fungovať.
- Ak to tak nie je, budete musieť nainštalovať firmvér tretej strany. OpenWrt je populárna možnosť s množstvom užitočných funkcií vrátane podpory VPN. Jeho inštalácia môže byť náročný proces, preto si naň vyhraďte nejaký čas.
- Ak váš router nefunguje s VPN natívne a nepodporuje iný firmvér, budete si musieť kúpiť iný.
- Váš smerovač a poskytovateľ VPN musia podporovať správne protokoly. Ak váš smerovač podporuje iba OpenVPN, ale poskytovateľ VPN túto možnosť neponúka, budete mať smolu.
- Dátový limit siete VPN musí byť dostatočne vysoký, aby podporoval všetky vaše zariadenia. Celá domáca sieť môže mesačne spotrebovať tisíce gigabajtov dát. Služby streamovania videa sú obzvlášť náročné na šírku pásma.
Proces nastavenia pripojenia VPN na vašom routeri sa bude líšiť v závislosti od jeho značky a konfiguračného softvéru. Konkrétne pokyny nájdete v návode na obsluhu alebo na webovej lokalite výrobcu. Pravdepodobne však bude vyzerať približne takto:
- Otvorte konfiguračné rozhranie smerovača vo webovom prehliadači. Zvyčajne ho nájdete na prvej IP adrese vo vašej internetovej sieti. Na začiatok vyskúšajte adresy 10.0.0.1 a 192.168.0.1; sú to bežné možnosti.
- Ak si nepamätáte heslo správcu, možno ste ho nenastavili. Stránky ako routerpasswords.com obsahujú zoznamy predvolených hesiel správcu pre bežné domáce routery.
- V nastaveniach vyhľadajte možnosť VPN. Túto možnosť možno považovať za pokročilú.
- Ak váš router vyžaduje firmvér tretej strany, musíte ho teraz nainštalovať. V opačnom prípade, ak na vašom routeri funguje OpenWrt, postupujte podľa ich sprievodcu prvou inštaláciou.
- Ak ju nemôžete nájsť, ale ste si istí, že predvolený firmvér vášho smerovača túto možnosť ponúka, možno bude potrebné aktualizovať softvér smerovača.
- Vyberte možnosť pre klienta VPN, nie pre server VPN. Váš smerovač sa bude pripájať k samostatnej službe VPN, nie k vlastnej službe.
- Zadajte správne nastavenia. Tieto možnosti zvyčajne nájdete u svojho poskytovateľa VPN. Ak váš poskytovateľ ponúka konfiguračný súbor OpenVPN, nahrajte ho namiesto ručného zadávania údajov.
- Dokončite všetky potrebné kroky po nastavení. Možno bude napríklad potrebné vykonať zmenu v konfigurácii brány firewall smerovača.
Po dokončení nastavenia skontrolujte, či sa bežné webové stránky načítajú na zariadení pripojenom k smerovaču, ako je počítač alebo smartfón. Potom prejdite na ďalšiu časť, v ktorej sa uistíme, že vaša sieť VPN funguje.
Výhody a nevýhody nastavenia siete VPN na smerovači
V porovnaní s konfiguráciou siete VPN len na niektorých zariadeniach môže byť nastavenie siete VPN na smerovači výhodné:
- Chránená je celá vaša domáca sieť vrátane internetu vecí (IoT) a inteligentných domácich zariadení. K sieti VPN sa môže pripojiť každé zariadenie, ktoré sa môže pripojiť k vašej sieti.
- Jedným z dôsledkov je, že môžete získať prístup k regionálne blokovanému obsahu na streamovacom zariadení, ktoré inak nepodporuje sieť VPN.
- Na získanie prístupu do siete VPN nemusíte nastavovať jednotlivé zariadenia. Stačí sa pripojiť k sieti a môžete pracovať.
- Výdrž batérie vašich zariadení môže byť vyššia, pretože nemusia mať neustále zapnuté pripojenie VPN na pozadí.
Používanie VPN na báze smerovača má však aj niektoré nevýhody:
- Jemné úpravy sú náročné. Namiesto toho, aby ste vypli VPN na svojom notebooku, ak stránka nefunguje, musíte ju vypnúť v celej sieti.
- Môžete rýchlejšie vyčerpať pridelený objem dát VPN, pretože VPN používa viac zariadení. V závislosti od toho, ako funguje váš plán VPN, vás to môže prinútiť prejsť na drahšiu možnosť.
- Váš smerovač ju nemusí podporovať. Ak nemáte router, ktorý túto možnosť obsahuje alebo podporuje firmvér tretej strany, budete si musieť kúpiť nový.
- Hry pre viacerých hráčov a iné činnosti citlivé na oneskorenie sú pomalšie. S celoplošnou sieťou VPN budete mať problém umožniť svojej hernej konzole alebo počítaču priamy prístup na internet. Moderné siete VPN majú síce oveľa lepšiu latenciu ako v minulosti, ale aj tak sa časy pingu pri hraní vašich hier určite zvýšia.
V konkrétnej situácii musíte zvážiť pozitíva a negatíva používania siete VPN na vašom routeri. Ak máte veľa zariadení a váš smerovač funguje už od výroby, VPN na smerovači môže byť skvelou voľbou. Zároveň, ak máte dátový limit a nepodporovaný smerovač, mali by ste sa držať VPN na zariadenie.
Siete VPN, ktoré odporúčame pre smerovače
Používanie siete VPN na routeri neznamená, že si vyberiete ktorúkoľvek. Aj keď funkcie aplikácie tu nebudú rozhodujúcim faktorom, niektoré siete VPN vám nastavenie výrazne uľahčia. Väčšina prémiových sietí VPN má na túto tému rozsiahle návody. Aj v prípade, že niečo zlyhá, mali by vám pomocnú ruku podať agenti zákazníckej podpory. Tu je niekoľko najlepších VPN pre domáce routery.
NordVPN
So sídlom v: | Panama |
Súbežné pripojenia: | 6 |
Servery/krajiny: | 5500 serverov v 60 krajinách |
Odblokuje Netflix: | Áno |
Navštívte NordVPN
NordVPN je popredným poskytovateľom služieb VPN. Podporuje väčšinu platforiem vrátane routerov. Službu NordVPN budete môcť na svojom routeri nastaviť manuálne. Ak používate modely Asus, Synology alebo QNAP, je pravdepodobné, že s nimi nebudete mať žiadne problémy, pretože majú pomerne rozsiahle návody na nastavenie.
Aj keď používate iný model, majú návody na flashovanie firmvéru. To vám umožní pridať konfigurácie VPN, aj keď nie sú natívne podporované. Ruku na srdce, je to jedna z najlepších sietí VPN pre smerovače.
Ďalšie funkcie NordVPN nájdete v našej recenzii NordVPN.
Surfshark
So sídlom v: | Holandsko |
Súbežné pripojenia: | Neobmedzené |
Servery/krajiny: | 3200 serverov v 100 krajinách |
Odblokuje Netflix: | Áno |
Navštíviť Surfshark
Surfshark je nízkonákladový a vysoko efektívny poskytovateľ služieb VPN. Je výnimočná svojou rýchlosťou, čo z nej robí perfektný domáci router VPN. Ak máte router Asus, DD-WRT alebo Tomato, majú jasné pokyny na jeho nastavenie vo vašom zariadení.
Týmto spôsobom ochránite každé zariadenie pripojené k vašej domácej sieti. Navyše bude možné obísť geografické obmedzenie aj pri typoch zariadení, pri ktorých to doteraz nebolo možné. Je to dokonalá sieť VPN pre domáci router.
Ďalšie informácie nájdete v našej recenzii Surfshark VPN.
ExpressVPN
So sídlom v: | Britské Panenské ostrovy |
Súbežné pripojenia: | 5 |
Servery/krajiny: | 3000 serverov v 94 krajinách |
Odblokuje Netflix: | Áno |
ExpressVPN je jednou z najlepších routerových sietí VPN, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu. Ďalšiu pochvalu si zaslúži za svoju aplikáciu pre router. Zatiaľ čo väčšina ostatných služieb sa spolieha na firmvér smerovača tretej strany, ExpressVPN prišla s vlastným. Po jej nainštalovaní sa skúsenosti podobajú skôr na ich desktopové aplikácie než na manuálnu konfiguráciu smerovača.
Môžete si prispôsobiť nastavenia protokolu a vymeniť miesta. Zároveň sú k dispozícii všetky ostatné funkcie smerovača: môžete upravovať nastavenia smerovača a ďalšie nastavenia pripojenia.
Ak chcete získať viac informácií, určite si pozrite nášho sprievodcu najlepšími sieťami VPN pre smerovače.
Ako funguje VPN na vašom routeri?
Každý druh domáceho bezdrôtového smerovača, ktorý sa dnes predáva, kombinuje niekoľko funkcií, ktoré sa kedysi predávali samostatne:
- Bezdrôtový prístupový bod (AP) vytvára sieť Wi-Fi zo siete Ethernet.
- Smerovač preposiela pakety internetového protokolu (IP) do správnych destinácií.
- Softvér brány firewall zabraňuje neoprávneným prichádzajúcim pripojeniam k interným zariadeniam.
- Kombinácie smerovača a modemu od poskytovateľov internetových služieb obsahujú aj káblový modem, ktorý komunikuje cez televízne káble pomocou protokolu DOCSIS.
- Konfiguračné rozhranie alebo ovládací panel, zvyčajne webový, umožňuje meniť nastavenia všetkých ostatných komponentov.
Keď nakonfigurujete funkciu klienta VPN bezdrôtového smerovača, vytvorí sa spojenie s poskytovateľom siete VPN. Váš smerovač naďalej prevádzkuje svoju bezdrôtovú sieť, vypína bránu firewall a pripája sa k sieti poskytovateľa internetových služieb. Zabezpečí však, aby všetka vaša prevádzka prechádzala cez tunel VPN, a nie priamo do internetu.
Ako skontrolovať, či vaša sieť VPN funguje na vašom smerovači
Ak sa chcete uistiť, že vaša prevádzka skutočne odchádza z vašej siete VPN a nie priamo do internetu, vyskúšajte niektorý z nasledujúcich testov:
- Vyhľadajte v Googli “what's my IP” a overte si, či zobrazený výstup nie je vaša domáca IP adresa.
- Zmeňte svoje umiestnenie VPN a skontrolujte, či je teraz k dispozícii obsah blokovaný v regióne.
- Spustením príkazu traceroute v počítači zistíte, aké “skoky” absolvujú vaše pripojenia, kým dorazia do cieľa. Týmto spôsobom môžete zistiť, akí sprostredkovatelia sa nachádzajú medzi vami a vaším cieľom vrátane vašej siete VPN.
Najlepšie routery VPN pre domácnosti
Hoci si môžete zakúpiť smerovače, ktoré majú funkciu VPN, možno bude lepšie, ak si namiesto toho zaobstaráte taký, ktorý má dobrú podporu pre firmvér tretích strán. Nastavenie tohto firmvéru si môže vyžadovať trochu technickej zdatnosti, ale poskytuje vám úplnú kontrolu nad funkčnosťou vášho smerovača.
Používanie možnosti firmvéru tretej strany vám prináša veľa výhod:
- Váš router získa obrovský súbor funkcií, ktoré by výrobca bežne nezahrnul.
- Ďalšie funkcie môžete nainštalovať prostredníctvom balíkov.
- Svoj router budete môcť aktualizovať a opravovať bezpečnostné problémy aj dlho po tom, ako ho výrobca prestane podporovať.
- Ak nie ste ochotní vykonať proces flashovania sami, existuje dokonca priemysel poskytujúci predflashované smerovače.
Vážne bezdrôtové napájanie: Linksys WRT3200ACM
Tento rýchly a funkciami nabitý router obsahuje zaručenú podporu pre OpenWrt a DD-WRT. Získate skvelý bezdrôtový výkon a funkčnosť na dlhé roky. Jeho cena však môže byť pre mnohé domácnosti trochu vysoká.
Maximálne jednoduché nastavenie: FlashRouters Netgear R6700
Na rozdiel od predchádzajúceho smerovača, ktorý sa dá kúpiť v spoločnosti Amazon, tento model pochádza od spoločnosti FlashRouters. Tá nakupuje existujúce produkty a vykonáva potenciálne zložitý a časovo náročný proces flashovania za vás. Vďaka tomu získate router so všetkými požadovanými funkciami bez časovej investície.
Ak chcete, môžete si pozrieť náš zoznam najlepších VPN pre router Netgear.
Spodný riadok
Ak už VPN používate, viete, aká užitočná môže byť. Ochrana súkromia, obchádzanie obmedzení poskytovateľov internetových služieb a prístup k obsahu blokovanému v jednotlivých regiónoch – to všetko sú dobré spôsoby použitia siete VPN.
Hoci je skvelé používať sieť VPN v telefóne alebo počítači, môžete jej výhody preniesť aj do iných zariadení a namiesto toho ju používať v routeri. Výhody tak získa celá vaša sieť.
Niektoré smerovače obsahujú podporu pre siete VPN už v základnej výbave, ale väčšina z nich vyžaduje flashovanie špeciálneho firmvéru. Možno bude lepšie kúpiť si špecializovaný router, ktorý je určený pre tento firmvér.