a16z CTO tvrdí, že memecoiny ohrozujú budúcnosť kryptomeny

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Búrlivý rast memecoinov a projektov založených na tokenoch v rôznych blockchainoch výrazne priťahuje záujem investorov. Tieto tokeny, ktoré sa často vyznačujú hravou tematikou alebo potenciálom rýchleho finančného zisku, vyvolali v komunite kryptomien spornú diskusiu a zostávajú polarizujúcou témou.

Eddy Lazzarin, technický riaditeľ kryptografickej divízie a16z Crypto spoločnosti Andreessen Horowitz, hlasno kritizoval memecoiny a tvrdil, že odvádzajú pozornosť od širších, dlhodobých cieľov hnutia kryptomien. Podľa Lazzarina tento trend negatívne ovplyvnil to, ako kryptomeny vníma široká verejnosť.

V nedávnom príspevku na sociálnej sieti X Lazzarin vyjadril svoje obavy týkajúce sa negatívnych dôsledkov, ktoré by memecoiny mohli mať na integritu a budúcnosť sektora kryptomien.

Zdá sa, že Lazzarinov nesúhlas s memecoinami vyvolali poznámky Michaela Dempseyho, riadiaceho partnera spoločnosti Compound (investičná spoločnosť odlišná od protokolu DeFi, ktorý má rovnaký názov), ktorá podporuje projekty, ako je Arbitrum. Dempsey poukázal na to, že memecoiny môžu spôsobiť väčšiu nespokojnosť a fluktuáciu medzi vývojármi kryptomien, ako dokonca nedávny pokles na trhu.

„[…] budovanie niečoho s trvalou hodnotou je dlhá emocionálna cesta a môže byť ťažké po 2 rokoch medvedieho trhu, kde niekoľko nadmerne zadlžených hlupákov vybuchlo celý trh, aby potom došlo k návratu zvedavosti z kryptomeny a hlavným vysávačom energie je hazard,“ tvrdil Dempsey v úvodnom príspevku, ktorým sa vlákno začalo.

Napriek takejto kritike zo strany rôznych osobností v rámci kryptomenovej komunity si memecoiny naďalej držia významný podiel na trhovom prostredí.

„Memecoiny menia spôsob, akým verejnosť, regulačné orgány a podnikatelia vnímajú kryptomeny. V najlepšom prípade vyzerá ako riskantné kasíno. Alebo ako séria falošných sľubov maskujúcich kasíno. To hlboko ovplyvňuje prijatie, reguláciu/zákony a správanie staviteľov. Škody vidím každý deň. Mali by ste aj vy,“ uviedol Lazzarin v reakcii na toto vlákno.

Z údajov spoločnosti CoinGecko vyplýva, že popredné memecoiny sa spoločne môžu pochváliť trhovou kapitalizáciou, ktorá sa pohybuje v desiatkach miliárd dolárov. Dogecoin (DOGE), ktorý často podporujú vysokopostavené osobnosti, ako napríklad Elon Musk, majiteľ spoločnosti X a generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, zostáva vedúcim memecoinom z hľadiska trhovej hodnoty, ktorá presahuje 20 miliárd dolárov.

Okrem toho memecoiny na platformách, ako je Solana, získavajú na popularite, hoci sa nevyhli kritike, najmä pokiaľ ide o stratégie použité na zabezpečenie ich počiatočného financovania. Zaujímavé je, že napriek Lazzarinovmu kritickému postoju spoločnosť a16z Crypto nedávno vydala príručku o spúšťaní tokenov, hoci nie je isté, či jeho kritika priamo súvisí s obsahom tejto novej príručky.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov