Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Grayscale konkurencia v oblasti poplatkov za spotové bitcoinové ETF nezabráni tomu, aby tieto fondy nakoniec z trhu odišli.
Generálny riaditeľ spoločnosti Grayscale Investment Michael Sonnenshein predpokladá, že väčšina spotových bitcoinových fondov obchodovaných na burze (ETF), ktoré schválila Komisia pre cenné papiere a burzy v Spojených štátoch (SEC), neprežije.
Počas rozhovoru 18. januára na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose Sonnenshein predpovedal potenciálny neúspech väčšiny z 11 schválených spotových bitcoinových ETF.
Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) dala 10. januára oficiálne zelenú 11 spotovým fondom ETF na obchodovanie s bitcoinom, pričom 10 z nich začalo obchodovanie nasledujúci deň. V snahe zvýšiť konkurencieschopnosť mnohí emitenti ETF aktívne znížili svoje obchodné poplatky, pričom väčšina schválených ETF stanovila poplatky v rozmedzí od 0,2 % do 0,4 %. Niekoľko poskytovateľov spotových ETF na bitcoiny tiež zaviedlo dočasné zrušenie poplatkov.
Naproti tomu spoločnosť Grayscale, ktorá drží najväčšie portfólio Bitcoinov spomedzi emitentov spotových Bitcoin ETF, zavádza poplatky až do výšky 1,5 % bez akýchkoľvek výnimiek.
Sonnenshein obhajoval poplatky spoločnosti Grayscale za jej spotový produkt Bitcoin ETF, ktoré sú najvyššie na trhu, tvrdením, že len dva alebo tri spotové ETF Bitcoin vydržia a ostatné budú stiahnuté z trhu:
“Myslím si, že z nášho pohľadu to môže niekedy spochybniť ich dlhodobý záväzok voči triede aktív […] V konečnom dôsledku si nemyslím, že na trhu nakoniec bude týchto 11 spotových produktov, ktoré sme našli.”
Sonnensheinove poznámky boli prednesené v piaty deň spotového obchodovania s Bitcoin ETF v Spojených štátoch. Od začiatku obchodovania sa spoločnosť Grayscale ukázala ako jediný emitent, ktorý sa agresívne zbavuje Bitcoinu a do 18. januára zlikvidoval až 37 947 BTC. Naopak, ostatných deväť emitentov od začiatku obchodovania začlenilo do svojich produktov najmenej 40 000 BTC.
Mati Greenspan, zakladateľ spoločnosti Quantum Economics, nevylučuje možnosť, že väčšina emitentov ETF bude pravdepodobne v dlhodobom horizonte čeliť problémom, keďže mnohí investori môžu uprednostniť držbu svojich aktív alebo sa rozhodnúť pre vlastnú úschovu.
“V súčasnosti je existencia spotových ETF dobrým spôsobom, ako získať expozíciu pre niektorých správcov portfólia, ktorí by to inak nemohli urobiť,” – povedal Greenspan a dodal:
“Ale mať ich 11 je dosť smiešne. Bude musieť dôjsť ku konsolidácii a všetci to vedia, preto sú poplatky na dne.”
Niektorí vedúci pracovníci emitentov spotových ETF na bitcoiny sa domnievajú, že medzi self-custody a spotovými ETF na bitcoiny nie je žiadny konflikt. “Self-custody a ETF sa navzájom nevylučujú,” povedala generálna riaditeľka ARK Invest Cathie Woodová počas priestoru na X 10. januára. Poznamenala tiež, že ETF ARK Bitcoin – ktorý si účtuje poplatok vo výške 0,21 % – nemá za cieľ maximalizovať zisky.
“Na Bitcoin sa pozeráme ako na verejný statok. A jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je tento produkt s nízkymi poplatkami. Máme aj iné aktívne riadené stratégie, kde môžeme urobiť viac na strane ziskovosti. To tu nie je naším cieľom,” uviedol Wood.