9,6 miliardy dolárov za Bitcoin: Dostanú veritelia Mt. Gox konečne zaplatené?

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Mt. Gox, skrachovaná burza s kryptomenami, presunula bitcoiny v hodnote 9,62 miliardy dolárov do novej peňaženky, čím vzbudila nádeje veriteľov.

Do peňaženky „1Jbez“ bolo konsolidovaných 141 686 Bitcoinov z rôznych iných chladných peňaženiek prepojených s Mt. Gox.

Tieto prevody naznačujú, že používatelia, ktorí nemali prístup k svojim prostriedkom od roku 2014, keď spoločnosť Mt. Gox pozastavila obchodovanie a výbery, by mohli byť konečne vyplatení.

Ide o prvý presun finančných prostriedkov z burzy na reťazci za viac ako päť rokov. Je to v súlade s plánmi spoločnosti Mt. Gox splatiť veriteľov do konca októbra 2024.

Rezerva na stávky na bitcoiny spoločnosti Mt. Gox

Podľa Anndyho Liana, odborníka na blockchain a autora, konsolidácia pravdepodobne poukazuje na zámer spoločnosti Mt. Gox splatiť dlhy svojim používateľom. Lian povedal: ,,V súčasnosti je na trhu viac ako 100 000 akcií, ktoré sú určené na predaj:

„Ide o prvý pohyb aktív z chladných peňaženiek spoločnosti Mt. Gox za viac ako päť rokov. Podľa môjho skromného názoru je to pravdepodobne súčasť plánu na distribúciu aktív späť veriteľom pred sľúbeným termínom 31. októbra 2024.“

Krátko po týchto správach sanačný správca Mt. Gox Nobuaki Kobajaši potvrdil, že konsolidácia je súčasťou plánov burzy na splatenie dlhov. Neuviedol však, kedy sa splácanie začne. Kobajaši v oznámení z 28. mája napísal:

„Rehabilitačný správca sa pripravuje na splácanie časti pohľadávok z rehabilitácie kryptomien, na ktoré sú pridelené kryptomeny. Keďže rehabilitačný správca pokračuje v príprave uvedených splátok, počkajte prosím chvíľu, kým sa splátky uskutočnia.“

Aktuálny termín však môže čeliť ďalším odkladom. Bol stanovený na september 2023, teda mesiac predtým, ako mala spoločnosť Mt Gox pôvodne splatiť veriteľom záväzky do 31. októbra 2023.

Spoločnosť Mt. Gox dlhuje približne 127 000 veriteľom bitcoiny v hodnote viac ako 9,4 miliardy USD. Na vrátenie svojich prostriedkov čakali viac ako 10 rokov po tom, ako burza v roku 2014 skolabovala v dôsledku viacerých nepozorovaných hackerských útokov.

Mt. Gox bola jednou z prvých búrz s kryptomenami a kedysi sa na nej uskutočnilo viac ako 70 % všetkých obchodov s blokmi.

Veľký hackerský útok v roku 2011 viedol v roku 2014 k jej zrúteniu. Postihlo to približne 24 000 veriteľov a viedlo k strate 850 000 BTC.

Trhy reagujú na potenciálne splatenie Mt. Gox

Po prvej várke prevodov z Mt. Gox sa cena Bitcoinu 28. mája prepadla o 2 % a klesla na denné minimum pod 67 500 USD, než sa podľa CoinMarketCap zotavila na úroveň tesne nad 68 000 USD.

Reakcia trhu na potenciálne splatenie Mt Gox

Tento pokles môže podľa Liana naznačovať, že trh počíta s potenciálnym splatením zo strany Mt Gox:

„Trh na tieto pohyby reagoval s mierne medvedím sentimentom, keďže cena Bitcoinu po prevode klesla o približne 2,1 % až na 67 505 USD. Mohlo to byť spôsobené očakávaniami predajného tlaku zo strany veriteľov po tom, ako dostanú svoje splátky.“

Napriek miernemu poklesu ceny Lian uviedol, že potenciálne splatenie by vyriešilo jeden z najpálčivejších, dlhodobých problémov kryptografického priemyslu.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov