Donald Trump opätovne potvrdil svoju podporu ťažobnému priemyslu bitcoinov. V stredu usporiadal stretnutie s vrcholovými manažérmi niekoľkých amerických spoločností zaoberajúcich sa ťažbou kryptomien.
V príspevku z 11. júna na svojej sociálnej platforme Truth vyjadril Trump želanie, aby všetky zostávajúce bitcoiny boli „MADE IN THE USA!!!“. Tvrdil, že táto iniciatíva prispeje k dosiahnutiu „energetickej dominancie“ krajiny.
Trump tiež označil Bitcoin za „poslednú obrannú líniu“ krajiny pred zavedením digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Napriek tomu predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell v marci vyhlásil, že USA sú ďaleko od toho, aby uvažovali o CBDC v akejkoľvek forme, nieto ešte o jej prijatí.
Na stretnutí v Trumpovom sídle Mar-a-Lago na Floride sa zúčastnili významné osobnosti, ako napríklad výkonný riaditeľ Riot Platforms Jason Les, šéf verejnej politiky Brian Morgenstern, výkonný predseda spoločnosti CleanSpark Matthew Schultz a členka predstavenstva spoločnosti TeraWulf Amanda Fabiano.
Fabiano sa podelila o to, že skupina diskutovala o tom, ako by ťažba bitcoinov mohla pomôcť posilniť elektrickú sieť a podporiť tvorbu pracovných miest. Zdôraznila potenciálne prínosy tohto odvetvia z hľadiska energetickej infraštruktúry a pracovných príležitostí.
Schultz povedal Bloombergu, že Trump prisľúbil podporu sektoru ťažby Bitcoinov, ak bude v novembri zvolený za prezidenta. Vyzdvihol Trumpov’záväzok voči tomuto odvetviu a pozitívny vplyv, ktorý by mohlo mať pod jeho vedením.
Fabiano poukázal na to, že odvetvie ťažby Bitcoinov čelí značným politickým výzvam v dôsledku dezinformácií a zavádzajúcich naratívov. Zdôraznila, že je potrebné, aby sa politici vzdelávali o výhodách Bitcoinu a jeho ťažobných procesoch.
V súčasnosti je toto odvetvie pod politickým tlakom v dôsledku návrhov, ako je napríklad 30 % daň z elektrickej energie pre ťažiarov Bitcoinov, ktorú navrhol prezident Joe Biden. Pretrvávajú aj obavy týkajúce sa emisií, spotreby energie a potenciálneho vplyvu tohto odvetvia na energetické siete.
Hoci Trump predtým počas svojho prezidentovania v roku 2021 označil Bitcoin za podvod, odvtedy svoj postoj zmenil. Zdá sa, že táto zmena je snahou o získanie podpory zo strany teraz vplyvných lobistických skupín tohto odvetvia, keďže sa blížia prezidentské voľby v roku 2024.
Trump nedávno zdôraznil, že Spojené štáty by sa nemali uspokojiť s „druhým miestom“ v oblasti kryptomien. Začiatkom júna sa dokonca vyhlásil za „kryptoprezidenta“.
V snahe podporiť svoju prezidentskú kampaň začal Trump prijímať dary v kryptomenách a nedávno usporiadal večeru pre držiteľov svojich nefunčných tokenov Mugshot (NFT).
Dňa 10. júna mal Trump prvé stretnutie s kurátorom po tom, ako bol 30. mája uznaný vinným z 34 trestných činov falšovania obchodných záznamov. Virtuálny rozhovor, ktorý sa uskutočnil z jeho rezortu Mar-a-Lago, bol podľa zdrojov citovaných denníkom The Hill krátky a bezproblémový, trval menej ako 30 minút.